Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Űridőjárás Cikkek: 21 - 40

Napfizikai műhold indult Kínából

Napfizikai műhold indult KínábólVasárnap Csiucsüanból állították pályára az ASO-S (Kuafu-1) űrobszervatóriumot.

A magnetoszféra Nap felőli oldalán

A magnetoszféra Nap felőli oldalánAz ELKH kutatóinak közreműködésével vizsgálták a Föld nappali oldalán megfigyelhető tranziens jelenségeket.

Európai mozaik – 2022. április

Európai mozaik – 2022. áprilisHavi sorozatunkban az európai országok és az ESA űrtevékenységével kapcsolatos olyan információkat találnak, melyek önálló cikkekhez túl rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.

A tongai vulkánkitörés és az ionoszféra

A tongai vulkánkitörés és az ionoszféraJanuár 15-én a hatalmas vízalatti vulkánkitörés hullámai a Csendes-óceántól egészen a Föld légkörének legfelső részéig értek.

A RadCube köszöni, jól van!

A RadCube köszöni, jól van!A RadCube küldetés üzembe helyezési szakasza lezárult, a műhold már több mint három hónapja teljesíti feladatát.

Kockázatos elrepülés

Kockázatos elrepülésSzombaton az ESA Solar Orbiter űrszondája visszatér a Föld közelébe, hogy lendületet vegyen további útjához. De elég közel repül el!

Sarki fény jelzi a naptevékenységet

Sarki fény jelzi a naptevékenységetA NASA két űrszondája megfigyelte az új naptevékenységi ciklus első jelentős űridőjárási eseményét, annak következményét pedig a NASA műholdja és az ISS egyik űrhajósa is megörökítette.

A Landsat startjának „potyautasai”

A Landsat startjának „potyautasai”Az amerikai Landsat-9 földmegfigyelő műholddal együtt néhány kisműhold is pályára került.

A Psyche lemaradt potyautasai

A Psyche lemaradt potyautasai2024-ben indulhat két kis űrszonda a Mars űridőjárási környezetének sztereó vizsgálatára.

Hamarosan indul a következő magyar műhold!

Hamarosan indul a következő magyar műhold!A C3S által fejlesztett és épített RADCUBE nanoműholdat egy Vega rakétával állítják pályára a jövő héten.

Indul a FARBES projekt

Indul a FARBES projektNemzetközi űrbiztonsági programot koordinál az ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszék Űrkutató Csoportja.

Veszélyes napkitörések

Veszélyes napkitörésekA heves napkitörések játszi könnyedséggel tönkreteszik a műholdakat. De hogyan?

GOES-T

GOES-TAmerika új geostacionárius időjárási műholdja egy Atlas-5 rakétával indult Floridából.

49-ből 40 selejt

49-ből 40 selejtA SpaceX február 3-án indított 49 Starlink műholdja közül nem kevesebb mint 40 válik egy a Napból érkező koronakitörés nyomán keletkezett geomágneses vihar áldozatává.

GIOVE-A: lekapcsolva

GIOVE-A: lekapcsolvaEmlékszik még valaki a Galileo navigációs rendszer első prototípusára? A pályán töltött 16 aktív év után most végleg lekapcsolták.

RadCube: tesztek rendben!

RadCube: tesztek rendben!Sikerrel zárultak a magyar vezetéssel épült európai CubeSat felbocsátás utáni tesztjei.

Kínai napkutató műhold

Kínai napkutató műholdIdén 37. alkalommal startolt űrkutatási hordozórakéta Kínából, rajta az ország első, a Nap kutatására készült űrobszervatóriumával és további 10 kicsi műholddal.

Biztonságos lehet-e a marsutazás?

Biztonságos lehet-e a marsutazás?Egy nemzetközi kutatócsoport megállapítása szerint igen, de legfeljebb akkor, ha a küldetés időtartama nem haladja meg a négy évet.

A RadMag első repülése

A RadMag első repüléseBemutatjuk a tegnap indult magyar készítésű műhold, a RADCUBE fedélzeti műszerét, amely az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont (EK) fejlesztése.

Múlt századi napkitörés

Múlt századi napkitörésKét űreszköz véletlen együttállásának köszönhetően rekonstruálni lehetett egy koronakidobódás fejlődését.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7
Összesen 132 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024