E cikk írásának pillanatában még bizonytalan, hogy a viharos floridai időjárás lehetővé teszi-e az Atlantis mai indulását. Tegnapról viszont megérkeztek „kiküldött tudósítónk” első fényképei!
Miután az Endeavour űrrepülőgép elhagyta a Nemzetközi Űrállomást, a szokásoktól eltérően újra megközelítette. Ezúttal egy újfajta lézeres navigációs berendezést próbáltak ki.
A Space Shuttle nyugdíjazása után nem biztos, hogy nagyon sokáig űrrepülőgép nélkül marad majd az Amerikai Egyesült Államok. Igaz, a Dream Chaser névre hallgató jószág szerényebb paraméterekkel büszkélkedhet majd, mint a nagy előd, a Shuttle.
Az Endeavour űrrepülőgép hétfő dálutánra tervezett indítását a NASA TV adásával, magyar kommentárral kísérhetik figyelemmel a Galileo Webcast honlapján.
Harminc éves lett a barátom – harminc éves lett az „ellenségem”. Nemsokára búcsút veszünk tőle. Megragadván a lehetőséget, hátra kívánom hagyni az utókornak, hogyan is látom most, 2011 áprilisában az amerikai űrrepülőgépet.
Amennyiben a technika ördöge nem szól közbe, és az időjárás is együttműködőnek bizonyul, a holnapi napon útjára indul az STS-135 küldetés. Az emberiség első többször felhasználható űrhajójának búcsúrepülése küszöbön áll.
Az Endeavour épségben hazatért legutolsó űrutazásáról. De előtte még az Atlantis utolsó alkalommal megérkezett a 39A indítóállásra. A Space Shuttle programból már csak a záróakkord, az STS-135 repülése van hátra.
Az Endeavour legénysége sikerrel teljesítette mind a négy tervezett járművön kívüli tevékenységet. A legfiatalabb madárka a holnapi napon leválik a Nemzetközi Űrállomásról, és elindul – legutoljára – hazafelé.
Zajlik az élet az űrrepülőgépek háza táján. Barack Obama családjával megtekinti az STS-134 felszállását. Valamint végre-valahára hivatalosan is megvan a financiális keret az STS-135 lerepülésére.