Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Európa igáslovai a világűrben Cikkek: 101 - 115

Európa a világűrben: a sorozat folytatódik

Európa a világűrben: a sorozat folytatódikHazánk néhány éven belül csatlakozhat az Európai Űrügynökséghez (ESA). Az európai űrtevékenység történetét bemutató sorozatunkat - rövid szünet után - a mai naptól folytatjuk. Ez előtt azonban, emlékeztetőül újból közüljük a sorozat utolsó részét.

Elhalasztották az Ariane startját

Elhalasztották az Ariane startjátAz Ariane 5 megnövelt tolóerejű változatának tavaly decemberi meghibásodása után most indították volna először a nagyrakéta alapváltozatát. A startot azonban el kellett halasztani – ezúttal nem a rakéta hibája miatt.

Európa új hordozórakétája, a Vega

Európa új hordozórakétája, a VegaAz Ariane 5 hordozórakéta üzembe állásával, és az Ariane 4 típusok kifutásával Nyugat-Európának nem maradt kisméretű műholdak pályára állításához használható rakétája. Az űr kitöltésére az ESA még 1998-ban megkezdte a Vega rakéta tervezését. Az új hordozóeszköz várhatóan 2006-ban indulhat első útjára.

Az európai űrtevékenység (5. rész): RAKÉTAPROGRAM SZÜLETIK

Az európai űrtevékenység (5. rész): RAKÉTAPROGRAM SZÜLETIKHazánk várhatóan 2004-ben az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Ebből a részből megtudhatják, hogy miképp indult az Öreg Kontinens első rakétájának fejlesztése.

Az európai űrtevékenység (3. rész): IRÁNY AZ ORBITÁLIS PÁLYA!

Az európai űrtevékenység (3. rész): IRÁNY AZ ORBITÁLIS PÁLYA!Hazánk várhatóan 2004-ben az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Cikksorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az Űrvilág Olvasói. Ebben a részben az első olyan műholddal ismerkedhetnek meg, melyet európai rakéta indított.

Az európai űrtevékenység (1. rész): A HÁBORÚ ROMJAIN

Az európai űrtevékenység (1. rész): A HÁBORÚ ROMJAINHazánk várhatóan 2004-ben az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Most induló sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az Űrvilág Olvasói.

Készülődés az utolsó Ariane 4 startra

Készülődés az utolsó Ariane 4 startraAz utolsó európai Ariane 4 hordozórakéta fődarabjai megérkeztek Francia-Guyanába. Ezzel megkezdődött a visszaszámlálás az európai rakéták legsikeresebbikének nyugdíjazásához.

Kudarccal végződött a legújabb európai hordozórakéta indítása

Kudarccal végződött a legújabb európai hordozórakéta indításaA már többször sikeresen használt Ariane 5 óriásrakéta egy újabb, és a korábbiaknál jóval erősebb változatát indították szerda éjjel a Kourou Űrközpontból. Az új Ariane 5 ESC-A jelű rakéta első repülése egészen 120 km-es magasságig rendben haladt. A balul sikerült repülés során elveszett az európai Eutelsat szervezet Hotbird 7 távközlési, és a francia űrügynökség Stentor nevű kisérleti kommunikációs műholdja.

Ariane V-160: Az indítás sikeres

Ariane V-160: Az indítás sikeresAz egy napos halasztást követően kitűzött időponthoz képest mindössze néhány perces késéssel elindult Francia Guayana-ból az Ariane 5 alapváltozatának legújabb példánya. A rakéta sikeresen a geostacionárius pályához vezető átmeneti pályára állította az Insat 3A és a Galaxy XII műholdakat.

Az európai űrtevékenység (20. rész): AZ ARIANE FELEMELKEDÉSE

Az európai űrtevékenység (20. rész): AZ ARIANE FELEMELKEDÉSEHazánk néhány éven belül csatlakozhat az Európai Űrügynökséghez (ESA). Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. A mai epizód bemutatja az első Ariane rakéta készítését és indítását.

Az európai űrtevékenység (14. rész): EGY FONTOS DÖNTÉS

Az európai űrtevékenység (14. rész): EGY FONTOS DÖNTÉSHazánk várhatóan 2004-ben az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Ebből a részből kiderül, hogy hová nyúlnak vissza az európai "siker-rakéta" gyökerei.

Az európai űrtevékenység (4. rész): HOL VAN KOUROU?

Az európai űrtevékenység (4. rész): HOL VAN KOUROU?Hazánk várhatóan 2004-ben az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Cikksorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az Űrvilág Olvasói.

Az európai űrtevékenység (2. rész): HECTOR A VILÁGŰRBEN

Az európai űrtevékenység (2. rész): HECTOR A VILÁGŰRBENHazánk várhatóan 2004-ben az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Cikksorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az Űrvilág Olvasói.

Bemutatjuk a nyugdíjba készülő rakétát

Bemutatjuk a nyugdíjba készülő rakétátAz Ariane 4 az összes többi Ariane típus közt is csak mint "igásló" (az angol irodalomban "workhorse") ismert. 1988. június 15-i első repülése óta több mint száz sikeres kilövéshez használták. Szinte tökéletesnek bizonyult kommunikációs és megfigyelő műholdak pályára helyezésében.

Pályán az NSS-6 távközlési műhold

Pályán az NSS-6 távközlési műholdDecember 18-án kora hajnalban az európai Arianespace cég hordozórakétája sikeresen pályára állította a New Skies Satellites cég legújabb - NSS-6 nevű - távközlési műholdját.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6
Összesen 115 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024