Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Európa igáslovai a világűrben Cikkek: 81 - 100

A Jules Verne hamarosan indulhat

A Jules Verne hamarosan indulhatA Progressz M-52 orosz teherűrhajó március 2-i dokkolásával Európa egy lépéssel ismét közelebb került saját teherűrhajójának indításához.

Az Ariane-5 is sikeresen elindult

Az Ariane-5 is sikeresen elindultFolyatódott az év végi rakéta-nagyüzem, ezúttal az európai hordozóeszköz startolt.

A Vega hordozórakéta zajszint-tesztje

A Vega hordozórakéta zajszint-tesztjeCsupán néhány hete számoltunk be a Vega P-80 elnevezésű első fokozatának egyik sikeres teszteléséről, azóta az új európai hordozórakéta zajszint-tesztjére is sor került.

Európa következő hordozórakéta-családja

Európa következő hordozórakéta-családjaAz Európai Űrügynökség (ESA) már most megkezdte egy olyan hordozórakéta-sorozat tervezésének előkészületeit, amely hordozók a tervek szerint 2020 után váltanák fel a jelenleg használtakat. A program fő célja az indítási költségek csökkentése mellett a megbízhatóság, a rugalmasság és az állandó elérhetőség biztosítása.

Hárommilliárd euró Ariane-rakétákra

Hárommilliárd euró Ariane-rakétákraHárommilliárd eurót nyert az EADS űripari óriás. A pénzt Ariane-5 rakéták építésére fordítják.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (40. rész): Óvatos ESA-stratégia

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (40. rész): Óvatos ESA-stratégiaA három program nagyon szorosan összefüggött egymással: az Ariane-5 hordozórakéta juttatta volna fel azt a Hermes űrrepülőgépet, ami a Columbus űrmodul kiszolgálására épült volna. Ekkorra már az űripari vállalatokkal is szerződéseket kötöttek, ezek felmondása önmagában is komoly veszteség...

Európa: Irány a Hold!

Európa: Irány a Hold!Úgy tűnik, hogy vasárnap hajnalban megkezdődik az első olyan európai vállalkozás, mely a Hold közelebbi vizsgálatát célozza. Ráadásul ez az űrkísérlet még egy sor további izgalmas műszaki megoldást is tesztel.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (32. rész): Ariane-5, Hermes, Columbus

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (32. rész): Ariane-5, Hermes, ColumbusHazánk néhány év múlva az Európai Űrügynökség (ESA) tagja lehet. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. A mostani epizodban bemutatjuk az Öreg Kontinens legnagyobb rakétájának, illetve űrállomás-moduljának születését.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (27. rész): Újabb tervek

Hazánk néhány év múlva az Európai Űrügynökség (ESA) tagja lehet. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (23. rész): A Spacelab előzményei

Hazánk jövőre az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Sorozatunk mostani részéből kiderül, hogy miképp született meg a kontinens első űrlaboratóriuma.

Sikeres Ariane-indítás

Sikeres Ariane-indításFebruár 12-én sikeresen startolt az Ariane-5 európai hordozórakéta legújabb változata, amely akár 10 tonnányi terhet is képes geostacionárius transzfer pályára állítani.

PROGRAMAJÁNLÓ: Mit tervez az ESA 2015 és 2025 között?

PROGRAMAJÁNLÓ: Mit tervez az ESA 2015 és 2025 között?A fenti címmel tart Almár Iván professzor előadást a Kossuth Klubban október 20-án, 18:00 órától. A MANT DATA Szakosztálya várja az érdeklődőket.

Ariane 5: újabb siker

Ariane 5: újabb sikerJúlius 17-én egy Ariane 5G rakétával sikeresen Föld körüli pályára állították az eddig épített legnehezebb távközlési műholdat.

Újabb előrelépés a Vega programban

Újabb előrelépés a Vega programbanTöbb hónapos előkészítő munka után sikeresen végrehajtották a Vega könnyű hordozórakéta első szilárd hajtóanyagú fokozatán (P80) az első teszteket. A próba sikere után úgy tűnik, hogy a fokozat első feltöltése valódi hajtóanyaggal a terv szerint, jövő év elején fog megtörténni, és időben elkezdhetik a fokozat tesztelését.

Rosetta - harmadszor

Rosetta - harmadszorAz Arianespace szakemberei kijavították a Rosettát szállító Ariane 5 rakétán a szigetelés hibáját. A rakéta újra az indítóálláson van, az indítás kedden várható.

GYORSHÍR: Európa útban a Hold felé!

GYORSHÍR: Európa útban a Hold felé!Ma 1:14:39-kor sikeresen elindult Kourou-ból az Ariane-5 rakéta legutóbbi példánya. A hordozórakéta "potyautasa" volt a SMART-1, Európa első holdszondája.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (35. rész): A negyedik Ariane

Hazánk néhány év múlva az Európai Űrügynökség (ESA) tagja lehet. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. Ebben a részben megismerkedhetünk az Ariane-4 rakétával.

Rosetta - A cél új, a rakéta (majdnem) a régi

Rosetta - A cél új, a rakéta (majdnem) a régiMegszületett a végleges döntés: a Rosetta várhatóan 2004 februárjában indulhat útnak. Új célpontja a Csurjumov-Geraszimenko, hordozóeszköze pedig az Ariane 5 kismértékben módosított változata lesz.

A Nemzetközi Űrállomás új moduljai

A Nemzetközi Űrállomás új moduljaiElkészült a Nemzetközi Űrállomás második összekötő modulja, melyet Európában gyártottak. A japán Kibo kísérleti modul pedig már úton van a Kennedy Űrközpontba.

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (22. rész): Színre lép az Ariane-3

AZ EURÓPAI ŰRTEVÉKENYSÉG (22. rész): Színre lép az Ariane-3Hazánk jövőre az Európai Unió tagja lesz, s a tárgyalások jelenlegi állása szerint néhány éven belül az Európai Űrügynökséghez (ESA) is csatlakozhatunk. Sorozatunkban az európai űrkutatás történetével ismerkedhetnek meg az ŰRVILÁG Olvasói. A mostani epizódban bemutatjuk az Ariane-2, és -3 rakétákat.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6
Összesen 115 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024