Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Cassini Cikkek: 41 - 60

Három hold és a gyűrű

Három hold és a gyűrűTavaly decemberben, a Szaturnusz Dione holdjának közelében elrepülve készítette a Cassini-űrszonda ezt az érdekes felvételt.

Radarkép az Enceladus déli pólusvidékéről

Radarkép az Enceladus déli pólusvidékérőlA Cassini-űrszondán repülő radarberendezést eredetileg a Titan sűrű felhőzete alatti felszín tanulmányozása céljából építették. Most először az Enceladust is vizsgálta.

Hosszabbítás 2017-ig

Hosszabbítás 2017-igA NASA döntött a sikeres Cassini-űrszonda tudományos programjának további folytatásáról.

Aranyhíd a Titanon

Aranyhíd a TitanonA Titanon levő felszíni tavak egyfolytában a kutatók érdeklődésének homlokterében vannak. Most egy érdekes reflexiót használtak fel szakemberek, hogy a nagyközönség számára még plasztikusabban bemutassák a metántavak létezését.

A Cassini-űrprogram néhány új eredménye

A Cassini-űrprogram néhány új eredményeA Cassini-űrszonda 2008 nyarán fejezte be küldetésének első, 4 éves szakaszát, melyet követően kezdetét vette a 2010 szeptemberéig meghosszabbított Cassini Equinox (napéjegyenlőség) Mission.

Furcsa sarki fény a Szaturnuszon

Furcsa sarki fény a SzaturnuszonA Cassini infravörös felvételein látható kiterjedt fényjelenség pontos okát még nem tudják.

Vihar a Szaturnuszon

Vihar a SzaturnuszonA Földön a hurrikánok néhány hétig maradnak fenn. A Jupiter nagy vörös foltja legalább 150 éve létezik. Mi a helyzet a viharokkal a Szaturnuszon?

Gyerekek veszik át a parancsnokságot

Gyerekek veszik át a parancsnokságotA NASA egy napra, június 10-ére átengedi a kezdeményezést amerikai iskolásoknak, akik meghatározhatják, hogy pontosan mit figyeljen meg a Szaturnusz körül a Cassini-űrszonda.

Felszín alatti óceán a Titanon?

Felszín alatti óceán a Titanon?A legújabb feltételezés szerint a Szaturnusz óriásholdjának jeges felszíne alatt folyékony óceán húzódhat.

„Vízbe merül” a Cassini

„Vízbe merül” a CassiniA Szaturnusz körül keringő amerikai űrszonda ma átrepül az Enceladus holdról kilövellő vízmolekulák felhőjén.

Képeslapok a Szaturnusz mellől

Képeslapok a Szaturnusz mellőlHoldak, gyűrűk, árnyékok a Cassini-űrszonda tavaly készített látványos felvételein.

A Cassini szinte a Titan légkörében

A Cassini szinte a Titan légkörébenAz űrszonda a hold felszíne fölött mindössze 880 km-rel haladt el, hogy kiderítse: van-e a Titannak saját mágneses tere.

Poros krumpli a Szaturnusz körül

Poros krumpli a Szaturnusz körülA Cassini most először készített közeli képeket a Szaturnusz Prometheus nevű holdjáról, amelyet lekerekített formák és feltehetően finom porral borított felszín jellemez.

Napéjegyenlőség a Szaturnuszon

Napéjegyenlőség a SzaturnuszonA Cassini-űrszonda pedig a helyszínen dolgozik, s ki is használja a helyzetet új felfedezésekre.

A Cassini a tartalék hajtóműveit használja

A Cassini a tartalék hajtóműveit használjaAz 1997 óta úton levő űrszonda manőverező hajtóművei megérettek a váltásra.

Enceladus: a gejzírek forrása közelről

Enceladus: a gejzírek forrása közelrőlA Cassini-űrszonda, miközben ismét megközelítette a Szaturnusz Enceladus nevű holdját, nagyfelbontású képeket készített az égitest déli pólusa környékéről.

Plusz két év a Szaturnusznál

Plusz két év a SzaturnusználA most bejelentett hosszabbítás értelmében a NASA 2010 közepéig még biztosan működteti a nagysikerű Cassini-űrszondát.

Szerves anyagok az Enceladusnál

Szerves anyagok az EnceladusnálA Cassini március 12-ei közeli elrepülésének első érdekes eredményei szerint a hold gejzírfelhőjének anyaga szinte az üstökösökére emlékeztet.

Félsiker az Enceladusnál

Félsiker az EnceladusnálSzoftverhiba miatt nem küldött adatokat a Cassini-szonda részecskedetektora az Enceladus gejzírjén való áthaladáskor. Kárpótlásul csak a minden eddiginél részletesebb képek szolgálnak.

A gyűrűs bolygó gyűrűs holdja?

A gyűrűs bolygó gyűrűs holdja?A Cassini-szonda méréseiből azt valószínűsítik, hogy a Szaturnusz eddig „unalmasnak” gondolt Rhea nevű holdja körül gyűrű lehet.
Oldalak: 1 2 3 4 5 6
Összesen 104 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024