Legutóbb az Ares-I-X rakéta indításáról készült képeken láthattuk viszont azt a feltűnő és látványos alakzatot, amelynek tudományos neve Prandtl–Glauert-szingularitás.
Bár a napokban a Constellation program éppen alapjaiban kérdőjeleződött meg az olcsóbb űrkutatás délibábját kergető kormányzati elképzelések kapcsán, a korábban elkezdett fejlesztések folynak. Most a kisebbik hordozóeszköz, az Ares-I érkezett fontos mérföldkőhöz.
Az Obama-adminisztráció első űrköltségvetését vegyes érzelmekkel fogadták. Az elnök augusztusig független bizottsággal vizsgáltatja át az emberes űrrepülés jövőre vonatkozó terveit, előkészületeit.
...benne MacLane a parancsnok... – így szólt egykor a híres Orion űrhajó kalandjai c. filmsorozatnak a nép ajka által magyarított főcímzenéje. És tegnap óta már nemcsak filmbéli kellék az Orion űrhajó, hanem kézzelfogható valóság.
A Constellation programot érintő új koncepció került a nagyobb nyilvánosság elé egy szeptemberi kaliforniai űrkonferencián, miszerint az Ares fejlesztése helyett legyen az Orion hordozóeszköze az átalakított STS rendszer. Csak az a kérdés, miért nem a NASA-nál jöttek rá...
A NASA a napokban jelentette be, hogy odaítélte az új Orion űrhajórendszer egy újabb komponensének – a mentőrendszernek – a tervezési, gyártási jogát, amely aktussal elkezdődik ezen részegység életútja is.
A NASA új rakétájának tesztrepülése után kiderült, hogy az első fokozat zuhanását fékezni hivatott három fő ejtőernyő közül csak egy működött rendesen.
A NASA szakemberei október 20-án, kedden kiszállították az Ares-I-X névre keresztelt tesztrakétát a 39B jelű indítóállásba, hogy megkezdhessék a végső előkészületeket a felszállásra.
Bár a NASA emberes űrutazási terveit vizsgáló független bizottság még nem készítette el végleges jelentését, az már biztos, hogy az amerikai űrhivatal költségvetését messzemenően alacsonynak tartják a jelenlegi nagyra törő tervek megvalósításához.
Mégis egy évvel kitolhatnák az űrrepülőgépek üzemeltetését? Hat helyett négy űrhajóst szállíthat majd az első Orion űrhajó? Mégsem épül amerikai holdbázis? Ilyen hírek érkeztek az elmúlt napokban az amerikai emberes űrprogram háza tájáról.
Ígéretünk szerint nyomon követjük az új űrhajó születését. A NASA Dryden Űrközpontjában készülőben van a leendő Orion űrhajó teste, amely a mentőrendszer tesztjeihez szolgál majd súly- és mérethű makettként.