Még el sem készült az űrrepülőgépek korszaka utáni amerikai űrhajó, máris egy évvel, 2014 szeptemberére elhalasztották a tervezett bemutatkozását.
Ez az új dátum szerepel mostantól A NASA belső terveiben az Orion első emberes startjának időpontjára. A korábbi céldátum, 2013 szeptembere is bő három évvel későbbi volt az űrrepülőgépeknek a forgalomból való kivonási időpontjához képest. A mostani változtatás a szakértők szerint jobban igazodik a technikai és pénzügyi realitásokhoz, különösen, hogy a Kongresszus nem biztosít külön forrást az Orion fejlesztésének felgyorsításához.
Az amerikai űrügynökség továbbra is 2015 márciusában – majdnem pontosan öt évvel az Endeavour tervezett utolsó repülése után – szeretné rendszerbe állítani az új űrhajót. Az űrrepülőgépek korszaka után, de még az Orioné előtt az amerikai űrhajósoknak más módot kell találnia, hogy rendszeresen eljussanak a Nemzetközi Űrállomásra. A legkézenfekvőbb megoldás az orosz Szojuz űrhajók használata, helyek bérlése lesz.
A Constellation program fő elemei az Orion űrhajó megépítése mellett az Ares-1, majd az Ares-5 rakéta kifejlesztése. Az előbbi az alacsony Föld körüli pályára jutást, az utóbbi, nagyobb teljesítményű hordozóeszköz a Hold elérését biztosítaná. Az Ares-1 rakéta első fokozatának első, ember nélküli tesztrepülését továbbra is jövő tavaszra ígérik. (E rakétafokozatot az űrrepülőgépek szilárd hajtóanyagú rakétáinak átalakításával készítik.) A fejlesztési folyamat későbbi mérföldkövei valószínűleg több-kevesebb csúszással következnek majd. A hosszú távra tervezett cél egy holdbázis felépítése, 2020 körül.
Kapcsolódó cikkek:
Testet ölt az Orion
Orion + Ares = Constellation
Kapcsolódó linkek:
Egy évet csúszik az Orion első emberes repülésének céldátuma