Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Nyereség a kontinensnek Cikkek: 121 - 140

Startra kész az IXV

Startra kész az IXVRendben halad az ESA történetének első, manőverezésre is képes visszatérő berendezésének startelőkészítése.

REJTVÉNY: Kerületi sebesség

REJTVÉNY: Kerületi sebességA Természet Világa Európával a világűrben című különszámának egy újabb kisorsolandó példányáért most egy számra vagyunk kíváncsiak.

Nyúzópróba

NyúzópróbaJavában tesztelik az európai Copernicus program következő műholdját, a jövő tavasszal indítandó Sentinel-2A-t.

A Föld mágneses tere az űrből

A Föld mágneses tere az űrbőlEnnek a mérésére indították tavaly novemberben az ESA Swarm nevű műholdhármasát.

Lézerjelekkel a műholdak között

Lézerjelekkel a műholdak közöttNapjainkban a műholdakkal rádióhullámok segítségével lépünk kapcsolatba. Azonban folynak olyan kutatások, amelyek a rádiójeles kapcsolatok helyett a lézer alapú kommunikációt vizsgálják.

Pályán a SPOT-7

Pályán a SPOT-7Az indiai PSLV hordozórakétával most pályára állított összes űreszköz külföldi, a fő hasznos teher a francia SPOT-7 távérzékelő hold volt.

Készül az IXV

Készül az IXVEurópában 16 év után először gyártanak olyan űrjárművet, amely képes a légköri visszatérésre.

ESA találmányok ingyen

ESA találmányok ingyenAz Európai Űrügynökség (ESA) szabadalmait díjtalanul felajánlja tagországai űripari cégeinek, hogy elősegítse még jobb hasznosításukat.

A Galileo működik, méghozzá jól

A Galileo működik, méghozzá jólAz európai navigációs műholdrendszer kipróbálása az első négy működő műhold segítségével eddig kitűnően sikerült.

Hamarosan indul a Sentinel-1A

Hamarosan indul a Sentinel-1AFebruár végén először Francia Guyanába, majd márciusban a világűrbe indul az európai műholdas földmegfigyelés új korszakát nyitó Sentinel-1A.

MEGFEJTÉS: Kerületi sebesség

MEGFEJTÉS: Kerületi sebességLezárjuk rejtvénysorozatunk harmadik állomását, elkel a Természet Világa Európával a világűrben című különszámának egy újabb ajándékpéldánya.

Óceáni áramlások az űrből

Óceáni áramlások az űrbőlMár egy éve „leesett” az európai GOCE műhold, de az adatainak feldolgozásával újabb figyelemre méltó eredményt értek el.

Már elérhetők a Sentinel-1A adatai

Már elérhetők a Sentinel-1A adataiAz EU és az ESA közös Copernicus programja első földmegfigyelő műholdjának tesztidőszaka sikeresen lezárult.

Mozgásvizsgálatra kész a Sentinel-1A

Mozgásvizsgálatra kész a Sentinel-1AHabár még csak néhány hónapja bocsátották fel, a Sentinel-1A műhold által készített felvételekről már bebizonyosodott, hogy alkalmasak a földfelszín 3D-s modelljének előállítására.

2017-ig marad az európai „vizes műhold”

2017-ig marad az európai „vizes műhold”A talaj nedvességtartalmát, a tengervíz sókoncentrációját és más dolgokat is mérő SMOS programját meghosszabbították.

Pályán a Sentinel-1A

Pályán a Sentinel-1AElindult az európai Copernicus program első földmegfigyelő műholdja.

Halálos hangfal

Halálos hangfalEurópa legnagyobb akusztikus tesztkamrájában nem élné túl egy ember, ha véletlenül benn maradna a tesztek alatt.

PROGRAMAJÁNLÓ: A világűr az európai polgárok szolgálatában

PROGRAMAJÁNLÓ: A világűr az európai polgárok szolgálatábanEzzel a címmel rendeznek konferenciát Budapesten, a Francia Intézetben március 18-án.

Harc a frekvenciákért

Harc a frekvenciákértA rádióspektrum 5350–5470 MHz közötti szeletére, amit a jövendő európai és kanadai radaros távérzékelő műholdak használnak, földi jelentkezők is akadtak.

Öngyilkos vitorla

Öngyilkos vitorlaHogyan szabaduljunk meg mihamarabb a már feleslegessé vált alacsony pályás műholdunktól?
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Összesen 327 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024