Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

Curiosity Cikkek: 41 - 60

Újabb kerekek a Marsra!

Újabb kerekek a Marsra!A NASA 2020-ban ismét egy önjáró robotot kíván indítani a vörös bolygó felszínére, a Curiosity mintájára.

Eljutnának-e az űrutazók a Marsra?

Eljutnának-e az űrutazók a Marsra?Megélnének az űrutazók a Marson – ezt a címet adtuk nemrég a Curiosity sugárzásmérőjének eddigi eredményeit idéző cikkünknek. A hír igaz, de a Mars-utazás sugárvédelmi szempontból azért még mindig nem számít egyszerű feladatnak!

Az első talajelemzés

Az első talajelemzésA Marson tartózkodó Curiosity rover SAM minilaboratóriumában elször végezték el egy szilárd minta analízisét.

Az első „szimat” alapján nincs metán a Marson

Az első „szimat” alapján nincs metán a MarsonA Curiosity eddigi mérései a marsi légkör összetételéről azt mutatják, hogy jelenleg nincs kimutatható mennyiségű metán a légkörben, legalábbis a Gale-kráternél.

Kellemes nappalok a Marson

Kellemes nappalok a MarsonA vártnál kicsit magasabb nappali hőmérsékleteket mér a Curiosity, pedig a leszállóhelyén még be sem köszöntött a tavasz.

Egy hónap, 357 láb a Marson

Egy hónap, 357 láb a MarsonAugusztus eleji landolása óta ekkora távolságot – mintegy 109 métert – tett meg a Curiosity rover.

Már mozog a rover

Már mozog a roverA Curiosity megtette az első métereit, így most már jogosan lehet marsjárónak nevezni.

A Marson minden rendben

A Marson minden rendbenA NASA Curiosity marsjárója eddig az előzetes várakozásokat is felülmúló módon működik. Szoftverfrissítéssel, a műszerek beüzemelésével telik az idő.

A Curiosity leszállása – pillanatkép felülről

A Curiosity leszállása – pillanatkép felülrőlA Mars körül keringő amerikai MRO szonda bravúros felvételén látható a kibontott ejtőernyővel ereszkedő Curiosity.

Mit csinál majd a Curiosity? (1. rész)

Mit csinál majd a Curiosity? (1. rész)Az eddigi legnagyobb tudású űrszonda, amelyet idegen égitestre küldtünk, legalább egy marsi éven (két földi éven) át végzi kutatómunkáját. De ha minden jól megy, ennél lényegesen tartósabb is lehet.

Szerves anyag is, meg nem is

Szerves anyag is, meg nem isA Curiosity világképformáló felfedezésére – ha lesz ilyen – még türelmesen várnunk kell.

Megélnének az űrutazók a Marson

Megélnének az űrutazók a MarsonLegalábbis egy darabig, ami a háttérsugárzás szintjét illeti. Ez ugyanis a Curiosity mérései szerint nem nagyobb, mint amekkora a Nemzetközi Űrállomás utasait éri.

„Visszatérnek a Földre” a Curiosity irányítói

„Visszatérnek a Földre” a Curiosity irányítóiLegalábbis ami a munkanapjuk időbeosztását illeti – hiszen amúgy eddig sem hagyták el Kaliforniát.

Indul a laborvizsgálat a Marson

Indul a laborvizsgálat a MarsonA Curiosity lapátjával gyűjtött első két mintát szándékosan elszórták, a harmadik azonban már bekerül azokba a berendezésekbe, ahol összetételüket részletes vizsgálatoknak vetik alá.

Kiszáradt folyómederben jár a Curiosity

Kiszáradt folyómederben jár a CuriosityA marsjáró kavicsokat rejtő kőzetet talált, ami az elképzelések szerint csak egy egykori, méghozzá nem is ideiglenes vízfolyásban keletkezhetett.

Képeslap és hangüzenet a Gale-kráterből

Képeslap és hangüzenet a Gale-kráterbőlA Curiosity elküldte nagyfelbontású színes képeit a végső célpontjáról, a Gale-kráter közepén emelkedő Aeolis-hegy oldaláról.

A marsjáró és az Oh-család kalandjai

A marsjáró és az Oh-család kalandjaiHamarosan már lézerrel „lő”, és meg is próbál mozdulni a Curuiosity. Eközben egy egész család áttért a marsi nap hosszához alkalmazkodó életvitelre.

Mit csinál majd a Curiosity? (3. rész)

Mit csinál majd a Curiosity? (3. rész)Milyen élettartamra számíthatunk, és mennyire megbízható az automata marsi kutatólaboratórium számítógépes rendszere?

Mit csinál majd a Curiosity? (2. rész)

Mit csinál majd a Curiosity? (2. rész)A már a Marson levő amerikai rover, a Curiosity néhány hetes beüzemelési időszak után megkezdi legalább két éven át tartó kutatómunkáját. Milyen eszközök állnak rendelkezésére?

GYORSHÍR: A hét perc rettegés vége

GYORSHÍR: A hét perc rettegés végeAz első adatok szerint sikeresen leszállt a vörös bolygóra az amerikai Curiosity marsjáró.
Oldalak: 1 2 3 4
Összesen 72 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024