Az első adatok szerint sikeresen leszállt a vörös bolygóra az amerikai Curiosity marsjáró.
A NASA szakemberei előzetesen – félig komolyan, félig tréfásan – csak a „rettegés hét perce” néven emlegették a Mars Science Laboratory (MSL) űrszonda repülésének azt a szakaszát, amikor a Curiosity marsjáró belépett a bolygó légkörébe, majd hőpajzsa, később ejtőernyője segítségével csökkentette sebességét. Végül rakétás fékezéssel, a rovert kábelek segítségével a saját kerekeire leengedő, majd onnan eltávolodó „égi daru” közreműködésével oldották meg a sima leszállást a Marson. Hasonló, számtalan hibalehetőséget rejtő, összetett módszerrel eddig még sosem landolt űreszköz.
Ilyen lehetett a Curiosity leszállása. (Szimulációs videó: NASA / JPL-Caltech)
A földi irányítók feszülten várták a Curiosity landolását megerősítő információkat. A Mars és a Föld távolsága miatt a rádióüzeneteknek majdnem 14 percbe telik, amíg ideérkeznek. Már csak emiatt sem volt lehetőség a folyamatba való emberi beavatkozásra: mindent az automatikus rendszerekre kellett bízni. A Marsot érés pillanatában a Curiosity kijelölt leszállóhelye, a Gale-kráter nem látszott közvetlenül a Földről. Szerencsére „kéznél volt” azonban a NASA Mars Odyssey szondája, amely a Mars körül keringő átjátszóállomásként valós időben közvetítette a Curiosity landolását. Az beérkezett információk alapján a földi irányítók úgy gondolják, hogy a leszállás sikeres volt. (A légköri fékezés és a leereszkedés folyamatáról árulkodó adatokat rögzítette az amerikai Mars Reconnaissance Orbiter és az európai Mars Express űrszonda is; ezek tárolták és némi késéssel továbbítják az üzeneteket a Földre.)
A leszállás a terveknek megfelelően augusztus 6-án, magyar idő szerint 7:32-kor történt (ez az időpont az információ földi vételére vonatkozik).
Feszültség és öröm a kaliforniai Jet Propulsion Laboratory (JPL) irányító központjában. (Kép: NASA TV)
Frissítés 7.55-kor: egy nagyfelbontású kép a roverről:
A rover árnyéke a Marson. (Kép: NASA Twitter)
Ma és az elkövetkező napokban cikksorozatban mutatjuk be, miért küldték oda, és mivel foglalkozik majd a Marson a Curiosity két éven át – sőt nem kizárt, hogy sokkal hosszabb ideig is.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Közeledik a Curiosity rover startja
Elindult a Mars Science Laboratory
A Mars felé vette az irányt az MSL
MSL: mérések menet közben
11, 10, 9... végső visszaszámlálás
Mit csinál majd a Curiosity? (1. rész)
Mit csinál majd a Curiosity? (2. rész)
Mit csinál majd a Curiosity? (3. rész)
Mars Science Laboratory / Curiosity honlap (NASA JPL)
A Curiosity leszállása a Marson (Spaceflight Now)