Ez volt az idei év első műholdindítása. A Beidou (Compass) rendszer bővítésével párhuzamosan elindították a kínai műholdas navigációs rendszer hivatalos honlapját is.
A Beidou (más elnevezéssel Compass) műholdrendszert, annak felhasználását népszerűsítő internetes szolgáltatás szépséghibája, hogy tartalma egyelőre csak kínai nyelven érhető el. Azt viszont jól mutatja, hogy a kínai kormányzat mennyire komolyan gondolja a saját független műholdrendszer mielőbbi fokozatos kiépítését. (Jelenleg az amerikai GPS és – ha még nem is teljes létszámban – az orosz GLONASSZ műholdak nyújtanak helymeghatározó szolgáltatást. A hasonló célú európai Galileo rendszer megvalósítása is napirenden van, de az elmúlt években folyamatosan késett.)
2003-ban a kínaiak még az európai rendszerbe szerettek volna beszállni, 230 millió eurós befektetéssel. Nem sokkal később meggondolták magukat, s erőforrásaikat a Galileo helyett inkább saját műholdrendszerük megvalósítására csoportosították át.
A legújabb, Compass-G1 jelzésű műhold január 16-án, magyar idő szerint 17:12-kor Hszicsangból emelkedett a magasba, Hosszú Menetelés-3C hordozórakétával. (Ez volt a 3-as rakétasorozat első indítása azóta, hogy tavaly augusztusban a harmadik fokozat hibájából a kelleténél alacsonyabb pályára került az indonéz Palapa-D műhold.)
A kínai navigációs műholdak tervezett konstellációja.
A 4 műholddal, korlátozott lefedettséggel működő kísérleti (Beidou-1) rendszert a tervek szerint felváltja majd az összesen 35 műholdat számláló, globális elérhetőséget biztosító Beidou-2 (Compass). (Beidou a Göncölszekér kínai elnevezése, ami utal a navigáció legősibb, a csillagok megfigyelésére támaszkodó módjára.)
A Beidou-1 holdak jelzései és indítási története:
A többi navigációs műholdrendszer (GPS, GLONASSZ, Galileo) tagjaitól eltérően ezek nem közepes magasságú Föld körüli pályára, hanem távolabbi, geostacionárius pályára kerültek. (Jelenleg a 110,5° keleti hosszúság fölé pozicionált Beidou-1C működőképes.)
A Beidou (Compass) második hulláma az M1 jelű hold felbocsátásával kezdődött (2007. április 14.). Ez a ma is üzemképes űreszköz volt az első, amely közepes magasságú pályára került, s vele próbálták ki Beidou-2 rendszer számára kialakított navigációs rádiójelek sugárzását. Az ismét geostacionárius (G) pályára szánt G2 műhold 2009. április 15-én indult, de valószínűleg irányíthatatlanná vált. A mostani legújabb start során megint egy geostacionárius hold (G1) állt Föld körüli pályára. A teljes második generációs rendszer öt magasan keringő, valamint még 30 közepes pályamagasságú műholdat tartalmazna. Ha majd talán 2015-20 körülre kiépül a Compass, akkor a remények szerint globális elérhetőséggel 10 m-es alappontosságot nyújtana a földi helymeghatározásban. Az ingyenesen hozzáférhető szolgáltatásnál pontosabb lenne a kínai kormányzati szervek és a hadsereg számára igénybe vehető megoldás. Az ígéretek szerint regionális lefedettséggel, 12 műholddal már 2012-től elérhető lehet a Beidou-2 (Compass) rendszer első fázisa. Ehhez fel kell gyorsítani az űreszközök pályára állítását.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Kínai navigációs műhold indult
Két év alatt tíz kínai navigációs műhold?
Két műhold három napon belül
Megkezdődött Kína idei „hosszú menetelése” az űrben
Kína navigációt segítő műholdat állított pályára
KÍNA ŰRPROGRAMJA (6. rész): Űrtávközlés és műholdas navigáció
Konstellációk kora
Galileo: költekezés, késés
Egy 13 éves sikersorozat vége
A Beidou (Compass) hivatalos kínai honlapja
A Compass-G1 startja (Spaceflight Now)
A Beidou rendszerről (Wikipedia)