Űrtörténelmi jelentőségű esemény: most először végzett sima leszállást űreszköz egy üstökösmag felszínén.
A „nagy tettet” az Európai Űrügynökség (ESA) 2004-ben indított Rosetta űrszondájának Philae nevű egysége hajtotta végre. A sikeres manőver megerősítésére ma délután 17 óráig kellett várni. Ekkor valójában már 28 perce a helyén volt a Philae, csak a Földtől mért nagy távolság miatt ennyi időbe került, amíg a rádiójelek beérkeztek. A 67P/Csurjumov–Geraszimenko-üstökösön már korábban kijelölt leszállóhely nyilvános ötletpályázaton kapta az Agilkia nevet.
A Rosetta, a Philae és az üstökösmag. A Rosetta űrszonda idén augusztusban közelítette meg a 67P/Csurjumov–Geraszimenko-üstököst, azóta kameráival és műszereivel vizsgálja a felszínét és környezetét. (Fantáziakép: ESA)
Túlzás nélkül állítható, hogy a mai nap a Rosettáról szólt – nem csak itthon, de világszerte. Aki követni szerette volna az eseményeket, az könnyen megtehette az internetes közvetítések segítségével. A hazai elektronikus sajtó is méltó helyet szentelt a különleges űreseménynek. Már csak azért is, mert mind a Rosetta, mind a Philae tudományos műszereinek építéséhez jelentős volt a hazai űrkutatás hozzájárulása. Sőt a Philae fedélzeti adatgyűjtő számítógépe és központi energia-ellátó egysége is Magyarországon készült. Ezek sikere a legjobb nemzetközi referencia a magyar űrszektor számára. Érdekes és fontos egybeesés, hogy a kormány épp az előző hetekben döntött arról, hogy a hosszú, évtizedes előcsatlakozási folyamat betetőzéseként kezdeményezi Magyarország teljes jogú tagságát az ESA-ban.
A TIT Budapesti Planetáriumában az érdeklődők együtt izgulhattak a programban részt vevő magyar kutatókkal és mérnökökkel. A manőverről ugyanis sok mindent el lehet mondani, de hogy egyszerű és kockázatmentes lett volna, azt nem. Amíg a Philae a Rosettától való elválását követő, mintegy hét órán át tartó útján repült, addig a planetáriumi műsort és előadásokat hallgathattak a megjelentek. Lehetőség nyílt az ESA darmstadti irányítóközpontjából (ESOC) közvetített események követésére is.
Valahogy így történhetett... A Philae leszállásáról előzetesen készített animáció. (Videó: DLR)
A leszállás részleteiről, a Philae méréseiről, eredményeiről a későbbiekben részletesen beszámolunk!
A Philae az anyaszondáról való tavozása után, már kinyitott lábakkal és műszerárbocokkal. (Kép: ESA / Rosetta / MPS for OSIRIS team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA)
Kapcsolódó cikkek:
Úton a Rosetta!!!
Életre kelt a Philae!
Sikeresen folyik a Philae (Rosetta Lander) első teszt-kampánya
Megkezdődött a Philae (Rosetta Lander) harmadik teszt-kampánya
Önarckép napelemtáblával
Újabb ESA-elismerés magyar kutatóknak
A Rosetta a Marsnál
Magyar műszer a Marsnál
Csillaggyár 13 milliárd évvel ezelőttről
Jó reggelt, Rosetta!
Az első közeli képek a Steins kisbolygóról
Vakrandi Lutetiával
Közelképek a Lutetia kisbolygóról
A Philae lába és a lézervágó
Hosszú álom előtt a Rosetta
Rosetta: még száz nap az ébredésig
Magyar közreműködők a Rosetta fejlesztésében
Már látja a célt a Rosetta
Ébresztő, Philae!
Új szoftver a Rosetta leszállóegységén
Kettős üstökösmag a Rosetta célpontja
Hogy kell egy üstököshöz érkezni?
GYORSHÍR: Megérkezett a Rosetta
Üstökösképek a Rosettától
Célhoz ért a Rosetta
Így néz ki a Rosetta üstököse
Önarckép üstökössel
J, mint jó leszállóhely
November 12-én száll le a Philae
Az üstökös bűze
Agilkia
Rosetta-nap a Planetáriumban