Mi a közös az európai Rosetta üstökösszonda leszálló egységének lábában és egy német vállalat precíziós lézeres megmunkáló berendezésében?
Az a különleges anyag, amit felhasználtak hozzájuk! A német Trumpf cég lézervágójának fejlesztését az Európai Űrügynökség (ESA) technológia-átadási programja segítette.
A Rosetta 2014-ben ér célpontjához, a Csurjumov-Geraszimenko-üstüköshöz, ahol a Philae nevű egység le is fog szállni az égitest magjára. A manőver biztonságos végrehajtásában kulcsszerepet kapnak a kinyitható lábak, amelyek ultrakönnyű, többrétegű szénszálas anyagból készültek. A lábak anyaga hatszor könnyebb az acélnál, de annál akár másfélszer merevebbre tudják készíteni. Az anyagot az ESA 2004-ben indított űrszondájához az ugyancsak német Schütze cég állította elő. Közepén egy szilárd, habos szerkezetű mag, körülötte szénszálas anyag, kívül pedig üvegszálas borítás található. Nagy előny, hogy gyártásához nem szükséges öntőforma. Nem csak a Philae lába, de a Rosetta kinyitható antennája és az űrszonda vázszerkezete is tartalmaz ilyen anyagot.
A Rosetta szonda (fent) és a Philae leszálló egység (lent) az üstökösnél. (Fantáziakép: Astrium / E. Viktor)
Egy ilyen könnyű de strapabíró anyagot természetesen földi alkalmazásokban is lehet használni. A technológia-átadási program célja, hogy az űrkutatásban létrejött élenjáró műszaki fejlesztések könnyebben megtalálják az útjukat az egyéb ipari alkalmazások felé. A lézeres vágóberendezéseket gyártó Trumpf így szerzett tudomást a különleges anyagról.
A szászországi vállalat célja a különlegesen pontos fémlemez-megmunkálást lehetővé tevő szerszámgépük továbbfejlesztése volt. Ezt olyan bonyolult alakú fémeszközök elkészítéséhez, nagy lapokból való kivágásához használják, amelyekhez túl nehézkes, időigényes, vagy túl drága lenne nyomómintákat készíteni. Az egyik fő felhasználási terület a villanymotorok gyártása.
Lézeres megmunkálással készült alkatrészek. (Kép: Trumpf Group)
A lézeres lemezmegmunkálás folyamán igen nagy, mikrométeres pontosságot kell elérni, miközben a gép két, összesen 620 kg-os vágófejének nagyon gyorsan kell mozogni. Így egyrészt a kis súly, másrészt a nagy szilárdság hasznos a fejeket tartó és mozgató szerkezethez.
Munkában a szerszámgép két lézeres vágófeje. (Kép: Trumpf Group)
Mire 3 év múlva a Rosetta elér az üstököshöz, addigra a gyártó cég is eléri a célját: új megrendelések révén nagyobb haszonra tesz szert.
Kapcsolódó linkek:
Szénszálas anyag üstökösszondába és szerszámgépbe (ESA)