A NASA Perseverance marsjárójával odaszállított Ingenuity helikopterrel ma megkísérelték a felszállást.
Ez volt az első irányított repülés egy ember készítette szerkezettel egy idegen égitest légkörében. Az eredménynek különös jelentőséget ad, hogy a marsi légkör sűrűsége a földiének csupán a századrésze.
A Perseverance rover árbócán levő kamerával (Mastcam-Z) április 9-én készített kép a korábban a marsi felszínre helyezett Ingenuity helikopterről. (Kép: NASA / JPL-Caltech / ASU)
Az 1,8 kg tömegű, napelemekkel töltött akkumulátorokkal üzemelő kis jármű bemutatkozó repülésére egy szoftverfrissítés miatt a reméltnél hosszabb ideig kellett várni. A mai, magyar idő szerint 9:31-kor végrehajtott, 40 másodpercig tartó első repüléséről a visszaigazoló adatok csak közel 3 órával a Marson végrehajtott művelet után érkeztek be a földi irányítókhoz. Az időkésésben közrejátszott, hogy az adatok először a Perseverance roverre jutottak, majd onnan egy a Mars körül keringő űrszonda – a Mars Reconnaissance Orbiter – közvetítésével vette a földi követőállomás, amikor létrejött a közvetlen összelátás. Persze maguk a rádiójelek is negyed óra alatt tették meg a Mars–Föld távolságot. Mind a kb. 60 m-es távolságban állomásozó Perseverance, mind az Ingenuity készített képeket, amelyek rövidesen szintén érkeznek, ngy számban. A drónhelikopter először fekete-fehér képeket küldött, majd leszállás után elkezdi újratölteni az akkumulátorait, és csak utána jöhet a színes felvételeinek továbbítása.
Az Ingenuity lefelé néző navigációs kamerája a helikopter árnyékát mutatja. (Kép: NASA / JPL-Caltech)
Ha minden jól megy, az Ingenuity az elkövetkező hetek során akár még négy további alkalommal is felszállhat, mielőtt a Perseverance magára hagyja és elindul tudományos programjának végrehajtására a Jezero-kráterben.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Repülésre készülve a Marson
GYORSHÍR: Megérkezett a Perseverance
Mars 2020 (3. rész)
Az Ingenuity repüléséről (Spaceflight Now)