Sorozatunkban az ESA és az európai országok űrtevékenységének olyan híreivel jelentkezünk, melyek önálló cikkhez rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.
Űrhajósok, űrhajók
Az ESA ünnepélyes keretek között átadta a NASA-nak az Artemis-2 űrrepülés műszaki-hajtómű egységét (ESM-2, European Service Module-2). Mint ismeretes, az ESM-eket az ESA építi, ebben található az Orion űrhajórendszer fő hajtóműve, 8 + 24 további rakéta, az energiaellátó rendszer (a négy, egyenként 7 × 2 m-es napelem, több akkumulátor, stb.), 11 km kábel, négy hajtóanyagtartály, stb. A ESM megvalósításában Ausztria, Belgium, Dánia, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország, valamint Svájc és Svédország vesz részt. Az Artemis-2 lesz az első emberes Hold-kerülő repülés több mint fél évszázad után, és abban három amerikai és egy kanadai űrhajós vesz majd részt. Utazásuk legalább 8 napig tart, és célja, hogy az űrhajórendszert „személyzetes Hold-repülésekre alkalmas” minősítéssel lássa el.
Folyik a legújabb ESA űrhajós osztály képzése. Ennek részeként sor került az alap búvárképzésre az Európai Űrhajóskiképző Központ (EAC) 10 méter mély (űrsétagyakorló) medencéjében. (Ezek a tréningek az első lépések az űrsétaszkafanderben végzett több órás víz alatti munkák előtt.) A tantermi foglalkozások után a jelöltek két merülést hajtottak végre könnyűbúvár-felszerelésben. A következő lépés a már nehézbúvársisakra emlékeztető, a teljes arcot fedő maszkban (full face mask) végzett, és csövön kapott külsőlevegő-betáplálásos elméleti, majd „vizes” képzés lesz. Ha a jelöltek ezt az akadályt is veszik, akkor kezdhetik meg a gyakorlatokat űrsétaszkafanderben. Ennek során elkezdenek megismerkedni a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) használt ajtók működésével, a biztonsági, kommunikációs, kikötési eljárásokkal, valamint a különféle ön- és társmentő módszerekkel.
A képen balról jobbra: Rosemary Coogan, Sphie Adenot és Raphaël Liégeois. A háttérben három búvároktató. (Fotó: ESA EAC)
Start- és rakétaügyek
Az Arianespace június 16-án leállította az utolsó Ariane-5 rakéta júniusi startelőkészítését. Ennek a hordozórakétának kell pályára állítania a Syracuse-4B francia katonai távközlési és a német – szintén kormányzati – kísérleti távközlési holdat, az OHB által épített Heinrich Hertz-et. A francia és német holdakat indító (117-edik) Ariane-5 esetében e sorok írásakor júliusi 4-i indítással számolnak. A problémát a szilárd hajtóanyagú gyorsítórakéták leválasztását végző pirotöltetek vezérlését lehetővé tevő kábelek közül három okozta, ezeket kicserélték. (Ez a „gikszer” csak fokozza az Öreg Kontinens hordozóeszköz-problémáit. Mint az ismert, immár lehetetlen a közepes Szojuz rakéták indítása Kourou-ból, de a legutolsó Vega-C indítás kudarca miatt az európai könnyű rakétának a szolgálatba állítása éppúgy csúszik, mint a fejlesztési problémákkal küszködő Ariane-6 nehézrakéta bemutatkozó repülése. – A szerző megj.)
Legkorábban július 1-jén (világidőben 15:12-kor) startolhat az a Falcon-9 rakéta, amely az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid asztrofizikai űrszondáját indíthatja a Nap–Föld rendszer külső, L2-es Lagrange pontja felé. (Az indítást eredetileg orosz Szojuz hordozórakétával tervezték, de mint az ismert, az Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt történelmi mélypontra zuhant kapcsolatok ezt ellehetetlenítették. – A szerző megj.) Az Euclid célja a sötét univerzum fejlődésének vizsgálata. Az ég több mint egyharmadát fogja végigészlelni annak érdekében, hogy egy olyan 3D-térkép készüljön majd el, amelyben több milliárd galaxis szerepel 10 milliárd fényéves távolságig. A startot az ESA egyenes adásban közvetíti majd.
Görög CubeSatok
Jelenleg hét olyan görög CubeSat-projekt folyik, melyeket nyílt felhívás keretében az ESA választott ki megvalósításra.
Kapcsolódó cikkek:
Európaiak továbbra is az Orionban
MEGFEJTÉS: Segítség a barátoktól
Megjelent az ESA Bulletin 169. száma
Elkészültek az Orion első európai alkatrészei
Tizenhét űrhajósjelölt
Földrengéskutató műhold
Európai mozaik – 2023. május
GYORSHÍR: Az oroszok távoznak Kourou-ból
Szűkülő rakétapiac
Odaveszett a két utolsó Pléiades-Neo
Euclid és Hera: Falcon-9-cel
Helyükre kerültek az Euclid műszerei
Készül az Euclid
Jelentősen késik az Euclid
Fényes és sötét: európai űrcsillagászat 2020 körül