A tengervíz színes örvényei teszik láthatóvá a fitoplankton elszaporodását az Atlanti-óceán déli vizeiben.
A déli félgömb 2024-es tavaszán algavirágzás színezte kékre és zöldre az óceán vizét, a Falkland-szigetektől északra, az argentin partok előtt hosszan elnyúló sávban. A jelenség nem ritka az óceánnak ezen a részén sem, sokkal ritkább viszont az olyan felhőmentes időjárás, amikor ezt a világűrből is meg lehet örökíteni. November végén azonban a NASA új földmegfigyelő műholdja, a PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem) szerencsés volt, a felhők a partvonaltól mindkét irányban távol maradtak, így az OCI (Ocean Color Instrument) műszer elkészíthette a látványos felvételt.
A NASA PACE földmegfigyelő műholdja az Ocean Color Instrument (OCI) műszerrel 2024. november 30-án készített felvétele az Atlanti-óceánnak a Falkland-szigetekről északra fekvő területéről. (Kép: NASA Earth Observatory, Wanmei Liang; PACE adatok: NASA EOSDIS LANCE and GIBS/Worldview)
A fitoplankton az óceán legkisebb élőlényei közé tartozik. Amikor populációik rohamos szaporodásnak indulnak, az esetenként több ezer négyzetkilométerre kiterjedő úgynevezett algavirágzás a világűrből is láthatóvá válik. A bemutatott képen az algavirágzás sávja a Patagóniai kontinentális talapzat (Patagóniai self) mentén, a Falkland-szigetektől több mint 1000 kilométer hosszan húzódik északkelet felé.
Az Atlanti-óceánnak ebben a térségében a bonyolult tengeráramlások elősegítik a fitoplankton elszaporodását. A kontinentális talapzat mentén a felfelé áramló víz tápanyagokat szállít a felszín közelébe, ahol a tavaszi és nyári napsütés kedvez a fitoplankton szaporodásának. Emellett a tengeráramlatok és az örvények vízszintesen is keverik a vizet, ami felszíni mintázatokat hoz létre, és így a fitoplankton még jobban láthatóvá válik a klorofill kimutatására alkalmas hullámhosszakon végzett megfigyelésekkel. További tápanyagok származnak a folyók üledékéből és a Patagóniából a szél által a tenger fölé fújt porból.
A képen a tengerbiológusok anélkül is azonosítani tudják a fitoplankton különböző típusait, hogy ehhez a vízből mintát kellene venni. Az elvégzett vizsgálatok szerint a déli félgömb tavaszán általában a kovamoszatok (Bacillariophyceae) és a páncélos ostorosok (Dinoflagellata) vannak jelen. A kovamoszatok mikroszkopikus algák, amelyek egyetlen sejtjét kovahéj veszi körül és testükben pedig sok a klorofil, ami miatt elszaporodásuk térségében zöld színűnek látszik a tenger vize. A fitoplankton a zooplankton, valamint a kagylók, a halak és a nagyobb tengeri élőlények elsődleges táplálékforrása. A fitoplankton erőteljes virágzásának köszönhetően a Patagóniai kontinentális talapzat környékén jelentős a biodiverzitás, ami kedvez a halászatnak.
Érdemes azonban a fitoplanktonon kívül a képen látható néhány további érdekességre is emlékeztetni. A kép bal szélén, a felhősávtól északra jól látszik a Buenos Aires-tó nyugati része. A 152 km hosszú tó nemcsak a kép szélén nyúlik túl, hanem Argentína határán is, nagyobbik része Chilében található, ahol viszont General Carrera-tónak nevezik. A 2240 km2 területű tó a Titicaca-tó után Dél-Amerika második legnagyobb tava, további érdekessége, hogy 590 méteres legnagyobb mélységeivel a Föld legmélyebb tavai közé tartozik, lefolyása Chilében, a Csendes-óceán felé van. A Buenos Aires-tótól északkeletre nehezebben észrevehető, halvány zöld folt látszik a felvételen. Ez a Musters-tó, amelyik az egykor mellette lévő, de mára kiszáradt, és a felvételen is inkább csak sejthető Colhué Huapi-tó kapcsán korábbi cikkünkben is szerepelt. Végül, ejtsünk szót a kép alsó szélén látható Falkland-szigetekről. A képen is jól elkülönül egymástól a Keleti-sziget és a Nyugati-sziget, amelyekkel együtt mintegy 700 további apró szigetecske alkotja a Nagy-Britannia külbirtokát alkotó szigetcsoportot. A 12 ezer km2-es szigetcsoportot mindössze néhány ezren lakják, de stratégiailag fontos helyzete miatt Argentína is igényt formál rá, amit 1982-ben a számára sikertelenül végződött Falklandi-háborúban próbált érvényesíteni az Egyesült Királysággal szemben.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Algavirágzási statisztika
Algavirágzás Dél-Amerikában
Algavirágzás délen
Gleccserek és fjordok Patagóniában
A PACE első képei
Elindult a PACE
Patagonian Shelf Waters Abloom (NASA Earth Observatory)
PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem) műhold (NASA)