A dél-amerikai kontinensen, az Andok déli végénél számos gleccser található. A táj egy érdekes részletét a Nemzetközi Űrállomásról készített fényképen láthatjuk.
A dél-patagóniai gleccserek Chile és Argentína területén találhatók. Az Andok keleti lejtőin a lefelé tartó jégfolyamokból nagy édesvizű tavak jönnek létre. A hegység nyugati oldaláról a jég a Csendes-óceánt éri el; a partokat ott fjordok szabdalják. A fjordok olyan meredek völgyek, amelyeket korábban a jég vájt ki a kőzetből, amikor a tengervíz szintje a jelenleginél alacsonyabb volt.
A felvételt 2009. szeptember 6-án készítette a Nemzetközi Űrállomás 20. személyzete. (Kép: NASA / JSC)
Amikor a gleccserek jege elér a fjordokig, a jég letöredezik, kisebb-nagyobb táblákat alkot (ezt a folyamatot hívják borjadzásnak). A jégtáblák kiúsznak a tengerre.
A fenti kép két gleccser, a Pingvin-gleccser és a HPS 19 jelű képződmény közös végpontját mutatja. A HPS jelölés (Hielo Patagónico Sur) arra utal, hogy a dél-patagóniai jégmező egyik „névtelen” gleccseréről, a 19. számúról van szó. A fjord vizében úszó, a kép közepén látható jéghegyek legnagyobbjai kb. 2 km szélesek.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A természet műalkotásai az űrből nézve
Sarki tájakon – Űrfelvételek az ELTE műholdvevő állomásáról
Olvadó grönlandi fjordok - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
Gyorsuló gleccserek
Gleccserek és fjordok Dél-Amerikában (NASA EO)