Minőségileg új szakaszába léphet 2023-ban egy ESA-fejlesztésnek köszönhetően az űrszemét elleni harc.
Az ESA a tervezett e.Deorbit küldetéssel a nagyméretű űrszemétdarabokat, használ(hat)atlanul sodródó, tönkrement műholdakat szeretné a Föld körüli pályáról eltávolítani. Ehhez azonban a decemberi ESA Tanácsülésen az űrminisztereknek „szabad jelzést”, azaz pénzt kell adniuk a küldetés számára.
Az e.Deorbit megközelíti a befogni kívánt tárgyat. (Kép: Airbus Defence and Space)
Az alapötlet egyszerű, az e.Deorbit megközelítené és befogná a sodródó tárgyat, majd azzal összekapcsolódva irányítottan belépne a légkörbe, ahol mindkét objektum megsemmisülne. A kezdeményezés azért fontos, mert a követhető űrszemétdarabok több mint 75%-a a 2000 km alatti, alacsony és zsúfolt Föld körüli pályákon kering. Ráadásul az űrszemét mennyisége nemcsak az újabb indítások, hanem az ütközések következtében fellépő aprózódás miatt is egyre nő. Ezért az ESA a legnagyobb használatlan darabok eltávolításával kezdené a világűr megtisztítását.
Az elfogó műholdat rendkívül bonyolult irányító- és navigációs rendszerrel kell felszerelni. Emellett lézeres távmérővel kiegészített optikai és multispektrális kamerák gondoskodnak a céltárgy minél pontosabb feltérképezéséről. Emellett üzembiztos és megbízható módszerre van szükség a céltárgy elfogásához. Eddig a hálós elfogás, a mechanikus megmarkolás vagy a megszigonyozás jött szóba.
A használaton kívüli műholdak robotkarral is megmarkolhatók. (Kép: Airbus Defence and Space)
Hálóval befogott műhold. (Kép: Airbus Defence and Space)
Az ESA eddig a „tiszta világűr kezdeményezés” (Clean Space Initiative) keretében támogatta az e.Deorbit fejlesztését. A kifejlesztendő technológiák más területen is hasznosíthatók lennének, például űrvontatót építhetnének vagy megoldhatnák a műholdak űrbeli utántöltését.
Az e.Deorbit küldetés vázlata. (Kép: ESA)
Amennyiben a Miniszteri Tanács decemberben szabad utat ad a kezdeményezésnek, akkor az első takarító műhold 2023 áprilisában Vega-C hordozórakétával indulhatna.
Animáció az űrszemét befogásának lehetséges módjairól. (Forrás: ESA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hat műhold a darabjaira hullott
Szélmalomharc az űrszemét ellen
Űrszemétkövető távcső
Törmelékfelhő poláris pályákon
Űrszemét-modellezések és -megfigyelések
Európai űrszemét-eredmények
Köszönjük, naptevékenység!
Tapadó-fogó eszköz az űrszemét ellen
Szigonnyal műhold ellen?
Űrszemétveszély 150 évig
Az ESA kezdeményezése űrszemét-eltávolító műhold készítésére