Az orosz Roszkoszmosz leányvállalata, a Glavkoszmosz közvetlenül értékesítene férőhelyeket a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) tartó Szojuz űrhajókra.
A június 8-án közzétett felhívásukhoz tartozó honlapon azt ígérik a vállalkozó kedvű jelentkezőknek, hogy valóra váltják álmukat – feltéve, ha az az űrutazáson való részvétel. Az ajánlathoz alapvető információk és az orosz űrrepülés hagyományainak felelevenítése társulnak, de arról nincs szó, hogy mennyiért árulják a jegyeket. Akik tehát komolyan érdeklődének, azoknak fel kell venniük a kapcsolatot a céggel, hogy még többet tudjanak meg a reménybeli űrutazásuk részleteiről.
Így reklámozzák az űrturistautakat. (Kép: Glavkoszmosz)
Űrturisták – kicsit hivatalosabban az űrutazások fizetős részvevői – reptetése orosz Szojuz űrhajókkal a Nemzetközi Űrállomásra nem újdonság. Az első ilyen utas Dennis Tito volt 2001 áprilisában-májusában, vagyis immár két évtizede. Jól ismert, hogy Charles Simonyi is repült, méghozzá egyedülálló módon kétszer is, 2007-ben és 2009-ben. Azokat az utakat – 2001 és 2009 között összesen nyolcat – azonban nem közvetlenül az oroszok, hanem az amerikai Space Adventures cég szervezte és értékesítette. Most a Glavkoszmosz lépésével ezt a közvetítőt iktatnák ki.
Mindez nem jelent azt, hogy a Space Adventures teljesen kiesett volna a pixisből. Ők szervezik például Maezava Juszaku (Yusaku Maezawa) japán milliárdos és videós produkciós asszisztense, Hirano Jozo (Yozo Hirano) idén decemberben esedékes útját az ISS-re. Parancsnokuk a Szojuz MSZ-20 űrhajó 12 naposra tervezett repülése során Alekszandr Miszurkin lesz.
Már az előző, Szojuz MSZ-19 űrhajó is „tele lesz” civilekkel, hiszen októberben Kim Sipenko rendező és Julija Pereszild színésznő érkezik az ISS-re, az első ottani játékfilmforgatásra. Ez az orosz Kihívás című film lesz. Ha ehhez még hozzávesszük, hogy szinte hetente jönnek a hírek az Egyesült Államokból is a SpaceX Crew Dragon űrhajójával tervezett űrturistautakról és potenciális résztvevőikről, akkor nem túlzó a megállapítás, hogy hosszú évek után ismét megélénkülni látszik az orbitális űrturizmus. Szeptemberre tervezik a Crew Dragon első ilyen expedícióját (Inspiration4), négy magánemberrel a fedélzeten. Ők (még) nem csatlakoznak az ISS-hez, három napon át tartó Föld körüli keringések után térnek vissza. A houstoni Axiom Space is beszállt az üzletbe, már négy kereskedelmi Crew Dragon repülést foglalt le ügyfeleinek az ISS-hez. Ezeken egy-egy gyakorlott űrhajós parancsnok mellett szintén civilek kapnak helyet. Legkorábban a jövő év elején számíthatunk ilyen útra.
De említhetjük még a Blue Origin cég New Shepard járművének a napokban bejelentett, július közepére tervezett repülését is. A Blue Origin ez alkalommal szállít majd először utasokat 100 km-es magasság fölé vezető űrugrásra – köztük lesz az Amazonból milliárdossá lett cégalapító Jeff Bezos és Mark nevű öccse is. Így hamarosan elérkezni látszik a szuborbitális – tehát Föld körüli pályára nem, csak a világűr határát jelentő magasság közelébe irányuló – űrturizmus régóta ígért beindulása is.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Kihívás főszereplője
Az oroszok beelőznek
Az első magán űrküldetés
Az Axiom űrturistái
New Shepard: sikeres próba
Újjáéledő űrturizmus (1. rész)
Újjáéledő űrturizmus (2. rész)
Jön: az első űrsétát végző űrturista...
Fordulat jöhet az űrturizmusban
Tíz éve várjuk, hogy a jövő elkezdődjön
Az oroszok közvetlenül értékesítenek űrturistautakat az ISS-re (Space.com)