A NASA tegnapi bejelentése szerint mind a SpaceX, mind a Boeing új emberes űrhajójának első tesztrepülései megint csúsznak egy kicsit.
Az eddig aktuális tervek szerint a SpaceX Dragon-2 (Crew Dragon) űrhajója február végéig elindult volna a Nemzetközi Űrállomás (ISS) felé. Most ez nem történhet március 2-ánál korábban, ami önmagában nem túl nagy késést jelent. Az első repülés alkalmával természetesen még nem tartózkodik személyzet az űrhajó fedélzetén. A Dragon-2 felbocsátására szánt hordozórakétát már sikeresen tesztelték a floridai indítóállásban. A következő próbarepülés, immár Bob Behnken és Doug Hurley űrhajósokkal a fedélzeten, most júliusra várható.
A Boeing CST-100 (Starliner) űrhajójának legelső, még emberek nélküli útja március helyett április előtt nem várható. Az emberes berepülés (Mike Fincke és Nicole Mann NASA-űrhajósok, valamint Chris Ferguson Boeing-alkalmazott részvételével) nem történik meg augusztus előtt. Az amerikai űrhivatal közleménye szerint így több idő marad a szükséges tesztekre és ellenőrzésekre, valamint a repülésirányítók képzésére. Sem konkrét technikai problémát, sem a december–januári rekordhosszúságú (5 hetes), a NASA-t is érintő részleges kormányzati leállást nem nevezték meg indokként.
Fantáziaképen a Starliner (balra) és a Crew Dragon, alacsony Föld körüli pályán. (Kép: Boeing / SpaceX)
A február 6-án bejelentett késések miatt megnőtt a valószínűsége, hogy az idei év végéig mégsem indulhatnak be a rendszeres utak az ISS-hez az új, magánfejlesztésű amerikai űrhajókkal. A várakozások szerint nem a mostaniak voltak az utolsó halasztások... Ugyanakkor az orosz Szojuz űrhajókon 2019 végéig bérelnek helyeket, hogy amerikai űrhajósokat az ISS-re juttassanak. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Boe helyett Fincke
Mi várható 2019-ben? (1. rész)
Késnek az amerikai űrhajók
Tovább késnek az amerikai magánűrhajók tesztrepülései (Space News)