Az előző Trump-kormányzat létrehozta, a mostani várhatóan mégsem szünteti meg.
Pedig korábban felmerült a gondolat, hogy nem tartják meg az Egyesült Államok Nemzeti Űrtanácsát (National Space Council), amelyet még 2017-ben állítottak fel újra, 24 évnyi szünet után.
Donald Trump 2017. június 30-án a Fehér Házban írta alá a Nemzeti Űrtanács újjáalakításáról szóló elnöki rendeletet. Az Űrtanács vezetője Mike Pence akkori alelnök lett. (Kép: NASA / Aubrey Gemignani)
Iparági szakértők véleménye (reménye?) szerint a Nemzeti Űrtanács a terület fontos szószólója lehet a NASA költségvetésének csökkentésére irányuló kormányzati nyomás közepette. Az értesülések szerint a Fehér Ház várhatóan a következő hetekben hivatalosan is bejelenti, hogy a Nemzeti Űrtanács folytatja működését, miután korábban találgatások tárgya volt, hogy az új Trump-kormányzat nem fogja megtartani. Egy, a tanáccsal kapcsolatos megbeszéléseket ismerő, de hivatalos nyilatkozatra nem felhatalmazott forrás a Politico kérdésére elmondta, hogy Donald Trump elnök egy május 5-i ülésen beleegyezett a tanács felállításába. Azon a megbeszélésen ugyanakkor nem tűztek ki határidőt a nyilvános bejelentésére vagy egy ügyvezető kinevezésére, aki a napi működést irányítaná. Mások szerint az ügyvezető titkár kiválasztásának folyamata már hetek óta elindult.
A korábban majdnem negyed évszázadon át inaktív Nemzeti Űrtanács 2017-es újraindítását követően ügynökségek közötti koordinációs testületként működött, számos nyilvános ülést tartott, és több űrrel kapcsolatos kérdésben tett közzé politikai állásfoglalásokat. A Biden-kormányzat is megtartotta a tanácsot, Kamala Harris alelnök vezetésével. Ebben az időszakban működésük kevésbé volt nyilvános, kevesebb ülést tartottak. Foglalkoztak az ügynökségek közötti politikák összehangolásával, és előkészítettek egy jogszabályjavaslatot újfajta űrbeli tevékenységek engedélyezésére – igaz, azt a Kongresszus nem fogadta el.
Az új Trump-adminisztráció állítólag nem volt érdekelt a tanács fenntartásában. Egyesek szerint Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója és az elnök közeli tanácsadója ellenezte a Nemzeti Űrtanács megtartását, szükségtelennek nevezve azt. J. D. Vance alelnök, aki a tanács elnöke lenne, szintén keveset beszélt űrtémákról. Nem világos, hogy most mi miatt fordult a kocka, bár Musk nyilvánosan kijelentette, hogy kevesebb időt tervez kormányzati tevékenységekkel tölteni. Az űrkutatással foglalkozó közösség egyes tagjai a váltásra kedvező lehetőségként tekintenek az űrügyek nagyobb mértékű támogatására a kormányzaton belül, különösen a 2026-os pénzügyi év költségvetési javaslata fényében, amely közel 25%-kal csökkentené a NASA költségvetését. Azt remélik, hogy a tisztán takarékossági szempontokat némileg ellensúlyozhatja, ha a szakma szempontjait képviselő űrtanács is a helyén van.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Újjáalakult a Nemzeti Űrtanács…
Űr-KRESZ születik
Az amerikai űrhaderő terve
Felgyorsított Hold-terv
Tudomány száraz kenyéren és vízen?
Költségvetési felfordulás
A Trump-kormányzat megtartja a Nemzeti Űrtanácsot (Space News)