Fél éven belül immár másodszor nem sikerült a kívánt pályára juttatni egy műholdat az orosz hordozórakéta kereskedelmi startja során.
Az indítást szervező ILS (International Launch Services) cég közleménye szerint a Proton rakéta végfokozatának (Briz-M) egyelőre közelebbről meg nem határozott hibája miatt az AMC-14 műsorszóró műhold túl alacsony, használhatatlan pályára került. A végfokozat második bekapcsolása során a tervezettnél 2 perc 13 másodperccel hamarabb leállt. A műhold az USA New Jersey államában működő SES AMERICOM vállalat megbízásából DISH Network nevű hálózat számára televíziós műsorokat sugárzott volna. Megmentésére még tehetnek kísérletet, ha van elegendő hajtóanyag a fedélzeten a pálya megemelésére. Egy másik elméleti lehetőség – amit 1998-ben egy korábbi „Proton-áldozat”, az AsiaSat-3 esetén sikerült megvalósítani –, hogy a Hold gravitációs lendítő hatását kihasználva juttatják végül az űreszközt a geostacionárius pálya magasságába. (A hasonló bajba jutó távközlési holdak tulajdonosai ugyanakkor inkább a műholdjuknak a légkörbe léptetését és megsemmisítését szokták választani, hogy a kapott biztosítási kártérítésből pótolhassák az elveszett űreszközt.)
A közép-európai időben március 15-én 0:19-kor történt bajkonuri indítás volt az ILS szervezésében a negyvenötödik (1996 óta). Közülük öt végződött kudarccal, ebből négyszer a végfokozat volt a ludas.
Az előző, tavaly szeptemberi hiba volt a kivétel. Akkor az első és második fokozat elválasztásában szerepet játszó egyik kábel romlott el. A szeptemberi kudarc óta a Proton már hat sikeres indításon volt túl, részben orosz kormányzati, részben kereskedelmi megrendeléseket teljesítve.
Kapcsolódó cikkek:
Hordozórakéta-hiba Bajkonurban
Hamar megtalálták a Proton balesetének okát
Rossz pályára került az ARABSAT-4A
Kapcsolódó linkek:
Túl hamar állt le a Proton végfokozata