Kína egyre fokozza jelenlétét a geostacionárius pályán, ami biztonsági aggályokat vet fel.
Különösen a geostacionárius (GEO) pálya környékén tartózkodó egyes kínai műholdak gyanús és nehezen követhető, előrejelezhetetlen mozgása ad aggodalomra okot egyes szakértők szerint. Erről is szó volt a március elején Londonban „A kiújuló űrverseny” (A renewed space race) címmel tartott konferencián.
Az Egyenlítő fölött 35 786 km magasban húzódó GEO pálya stratégiai és kereskedelmi jelentőségét az adja, hogy az ott körpályán keringő műholdak szinkronban keringnek a Föld forgásával, vagyis a földfelszínről mindig azonos irányban látszanak. Kína GEO pályán keringő műholdflottája az utóbbi években a távközlési és földmegfigyelő műholdakon kívül titkos eszközökkel bővült, amelyeket a hivatalos forrásokban kísérleti távközlési műholdakként említenek, valójában azonban a feltételezések szerint manőverezésre és más műholdak megközelítésére, rakétaindítások esetén korai riasztásra és elektronikus felderítésre is alkalmasak. A GEO pálya említett magasságához képest elég néhányszor tíz kilométerrel alacsonyabbra vagy magasabbra változtatni a pályát, és akkor a műhold lassan sodródik a GEO pályán a földforgással szinkronban keringő eszközökhöz képet.
Az USA Űrhadereje felderítési űrműveletek részlegének helyettes vezetője szerint számos ilyen, a GEO pálya környékén „ólálkodó” kínai műholdról van tudomásuk, a legújabb közülük az április 10-én Hszicsangból (Xichang) indított TJS–17 (vagy TJSW–17, Tongxin Jishu Shiyan Weixing).
Szakértők szerint számos kínai műhold sodródik a GEO pálya alatt vagy fölött, lehetőséget teremtve, hogy közelről figyeljék meg más országok GEO műholdjait, esetleg a közelükbe manőverezve lefényképezzék, lehallgassák azokat. Kína bebizonyította, hogy az ehhez szükséges manővereket képes titokban, a Földről szinte észrevehetetlenül végrehajtani, megtévesztve a földi optikai és radaror megfigyelőrendszereket.
Nemcsak Kínának vannak azonban a GEO pálya környékén manőverező műholdjai, hanem az Egyesült Államoknak és Oroszországnak is, az ilyen jellegű tevékenység az elmúlt években egyre intenzívebbé vált. A közelmúltban Kína ezt a képességét minden bizonnyal úgy bővítette, hogy a GEO pályán műholdakat tudjanak szervizelni. A januárban indított Sicsien–25 (Shijian–25) műholdjukról nyilvánosan is elismerték, hogy képes a Föld körüli pályán műholdak üzemanyaggal való utántöltésére és javítására. Az új műhold küldetése szakértők szerint nyilvánvalóan a 2021-ben indított Sicsien–21 (Shijian–21) folytatása, ez utóbbival 2022 elején egy üzemképtelenné vált Beidou műholdat vontattak a GEO pályáról az úgynevezett temetői pályára. A jelentések szerint a Sicsien–25 üzemanyag-utántöltésre, és ezzel a műholdak élettartamának meghosszabbítására lesz alkalmas. Pályájának elemzése alapján arra következtetnek, hogy éppen a Sicsien–21 lehet az, amelynek élettartamát üzemanyag-utántöltéssel meg kívánják hosszabbítani.
A Sicsien–25 műholdat 2025. január 6-án Hszicsangból Hosszú Menetelés–3B hordozórakétával indították. (Kép: Ourspace)
Kína GEO aktivitása része az ország űrinfrastruktúrája és űrképességei jelentős bővülésének. Szakértők szerint Kínának jelenleg körülbelül 1000 műholdja kering a Föld körül, ami drámai növekedés a 2010-es 40-hez képest. Ezt a minden korábbinál gyorsabb növekedést az USA Űrhaderő jelentős kockázatnak minősítette.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
TJSW-17
Újabb titkos kínai távközlési műhold
TJSW-15
Sicsien-25
Akcióban a Sicsien-21
Sicsien-21
Aggodalommal nézik Kína növekvő aktivitását a geostacionárius pályák térségében (Space News)