Lokális, mégis károkat okozó cunami alakult ki egy földcsuszamlás nyomán Alaszkában.
Az esemény kiváltó oka egy úgynevezett légköri folyó volt, amely augusztus elején heves esőzéseket okozott, ez váltotta ki a Pedersen-lagúnában a földcsuszamlást és a cunamit. Az eseménysor augusztus 7-én kezdődött, amikor az alaszkai Sewardtól 30 km-re délkeletre fekvő Pedersen-lagúna északnyugati oldalán megmozdult a csapadék miatt fellazult föld. A földcsuszamlás során fellazuló törmelékfolyam a Pedersen-gleccser mentén haladva zuhant az öböl vizébe. Az USA Geológiai Felügyelőségének (United States Geological Survey, USGS) első becslése szerint mintegy 2 millió köbméter kőzet és törmelék mozdult meg.
A Nemzeti Park Szolgálat beszámolója szerint a vízbe zuhanó törmelék az öbölben 17 méter magas cunamit váltott ki. A víztömeg egy része a felső lagúna keleti oldalát szegélyző domboldalba ütközött, másik része viszont a felső és az alsó lagúnát összekötő, keskeny csatorna mentén, a két lagúnát elválasztó alsó lagúnába zúdult, ahol csak annak keleti partja állította meg a víztömeget.
Az Alaszka déli partján lévő Aialik-öbölből nyíló Pedersen lagúna 2024. július 27-én, a cunami pusztítása előtt. (Kép: NASA Earth Observatory, Wanmei Liang; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A NASA Landsat–9 műholdjának OLI–2 (Operational Land Imager–2) kamerájával augusztus 20-án készült felvételen elsősorban a lagúna két részét elválasztó földnyelven ismerhető fel a cunami okozta pusztítás.(Kép: NASA Earth Observatory, Wanmei Liang; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A gleccser és a lagúna térségéről készített űrfelvételeket összehasonlítva, a Landsat–9 augusztus 20-i felvételén felismerhető, hogy a lagúna két részét elválasztó földszoroson, a lagúnákat összekötő csatorna mentén a víz letarolta a növényzetet. Az alsó lagúna keleti partján csak kisebb károk keletkeztek, de a hatóságok figyelmeztették a környéken túrázni szándékozókat az újabb földcsuszamlások veszélyére.
Az USA Geológiai Felügyelősége (USGS) helyszíni felvétele a földcsuszamlás helyéről a Pedersen-gleccser közelében. (Kép: NASA Earth Observatory, USGS)
A gleccserek a meredek hegyoldalakon kedvezőtlenül befolyásolják a környékükön a talaj stabilitását, ez a helyzet Alaszka déli partján a gleccserek vájta fjordokat szegélyező sziklaszirtek esetében. A gleccserek visszahúzódása nyomán szabaddá váló lejtők különösen érzékenyek a földcsuszamlásokra. A Pedersen-gleccser egyike annak a három gleccsernek a Kenai Fjords Nemzeti Park területén, amelyek tavakban végződnek, és amelyek az elmúlt 40 évben jelentősen visszahúzódtak. A területről 1984 és 2021 között készült Landsat-felvételeket elemezve a kutatók megállapították, hogy ezen időszakban a Pedersen-gleccser például 3,2 km-rel húzódott vissza.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Földcsuszamlások előrejelzése
A nagy kaliforniai földcsuszamlás előjele
Észrevétlen földcsuszamlások
Ilyen volt - ilyen lett
Cunamiriasztás a tenger mélyéről
Aftermath of a Landslide-Triggered Tsunami (NASA Earth Observatory)