Japán radaros kémműhold állt pályára egy H-2A rakétával.
A japán IGS (Intelligence Gathering Satellite) műholdsorozat optikai és radaros űreszközökből áll. A mostani a radaros széria nyolcas sorszámú tagja, indítását egy „kifutó” rakétatípus, a H-2A utolsó előtti példányával végezték el. A Mitsubishi Heavy Industries (MHI) vállalat által gyártott, 2001 óta használatban levő japán H-2A rakéta a tervek szerint még az idén végrehajtja utolsó feladatát, a GOSAT-GW üvegházgáz-megfigyelő műhold felbocsátását, aztán végleg átadja a terepet a H3 rakétáknak.
Az IGS Radar-8 indítása szeptember 26-án magyar idő szerint 7:24-kor volt a Tanegasima (Tanegashima) űrközpontból, amely az azonos nevű kis szigeten, Kjúsú (Kyushu) szigetétől 40 km-re délre található. Közigazgatási szempontból Kagosima (Kagoshima) prefektúrához tartozik. (Kjúsú Japán négy fő szigete közül a délnyugati fekvésű.) A startot eredetileg a hónap közepére tervezték, de az időjárás közbeszólt.
A H-2A rakétát idén már másodszor használták, a mostani volt a 49. és egyben utolsó előtti startja. (A fénykép az előző, januári alkalommal, az IGS Optical-8 műhold felbocsátásakor készült.) A H-2A változatai zsinórban 43-szor végezték el sikeresen a dolgukat. A rakéta első és egyetlen kudarca bő két évtizeddel ezelőtt, 2003 novemberében volt. (Kép: MHI)
Az IGS Radar-8 alacsony poláris pályáról figyeli majd a Föld felszínét. A japán kormányzati kémműholdas program elindítását a Japán területe fölött végrehajtott 1988-as észak-koreai rakétakísérlet váltotta ki. A radaros sorozatból az előző, 7-es számú űreszköz tavaly januárban indult. Az IGS műholdak által gyűjtött adatokat természetesen nem csak nemzetbiztonsági, de polgári célokra, például katasztrófahelyzetek elhárításakor is alkalmazzák. Az újabb generációs radarműholdak felszíni felbontása fél méteres lehet, az IGS optikai műholdjaié pedig akár 25–30 cm-es. Kapcsolódó cikkek:
IGS Radar-7
IGS Radar-6: japán kémműhold indult
IGS Radar-5: kémműhold Japánból
Radaros kémműhold Japánból