Az orosz űrhajó két orosz és egy amerikai űrhajóssal a fedélzetén Bajkonurból indult, pénteken csatlakozik a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS).
A Szojuz-FG hordozórakéta október 19-én, magyar idő szerint 10:05-kor emelkedett a magasba a kazahsztáni indítóhelyről. A Szojuz űrhajók modernizált sorozatának második példánya három fős személyzetet visz az ISS 49. számú legénységébe. A fedélzeten utazik az orosz Szergej Rizsikov (parancsnok) és Andrej Boriszenko, valamint az amerikai Shane Kimbrough.
A Szojuz MSZ-02 startja Bajkonurból, az 1. számú indítóállásból. (Kép: Roszkoszmosz)
A 42 éves Rizsikov, korábbi MiG-29 pilóta, 2006 óta tagja az orosz űrhajóscsapatnak. Ez a mostani az első útja a világűrbe. Társai közül az 52 éves Boriszenko már másodszor repül Föld körüli pályára. Mielőtt 2003-ban az űrhajósjelöltek közé került, a moszkvai irányítóközpontban dolgozott a Mir űrállomás, majd az ISS programjában is. 2011-ben járt már a Nemzetközi Űréllomáson, a 27. és 28. számú személyzet tagjaként. Összesen 164 nap űrben töltött idő áll mögötte. Kimbrough 49 éves, szintén másodszor repül, de most először Szojuz űrhajóval. Korábban katonai pilóta volt, 2004-ben választották ki űrhajósnak. Az Endeavour űrrepülőgép STS-126 jelű küldetésének tagjaként látogatott az ISS-re 2008-ban. Közel 16 napot töltött eddig a világűrben, és két űrsétát is végrehajtott. Kimbrough a jövő hónapban átveszi majd az ISS parancsnokságát, amikor az 50. számú állandó személyzet kezdi meg a munkát.
A Szojuz MSZ-02 közel egy hónapos késéssel állt pályára az eredetileg tervezett szeptember 23-ai időponthoz képest. Az ok technikai természetű volt, az űrhajón egy zárlatos vezetéket találtak az ellenőrzések közben. A korábbi években a Szojuz régebbi, TMA sorozatának utasai viszonylag „kényelmes” hat órás repülés után értek el az ISS-ig. Most az új űrhajóváltozattal az irányítók egyelőre visszatértek két napig tartó megközelítésre. Így több idő marad a repülés során a megújított fedélzeti rendszerek működésének ellenőrzésére. Ha minden jól megy, a későbbiekben a Szojuz MSZ űrhajókkal is bevezetik a gyorsabb, mindössze négy Föld körüli keringést igénylő megközelítést. Ha minden a tervek szerint alakul, a Szojuz MSZ-02 pénteken csatlakozik az űrállomás Poiszk moduljához, automatikus üzemmódban.
A mostani start két nappal követte a legújabb amerikai Cygnus teherűrhajó indítását. A teherszállítmány csak a három űrhajós érkezése után, vasárnap „köt ki” az ISS-nél. A késett start miatt a mostani hármasnak szokatlanul rövid közös ideje lesz a 49. személyzet már fenn tartózkodó tagjaival. Anatolij Ivanyisin, Takuja Onisi és Kate Rubins már október 29-én búcsúzik, akkor indulnak vissza a Földre. A váltás a Szojuz MSZ-03-mal – az amerikai Peggy Whitson, az orosz Oleg Novickij és a francia Thomas Pesquet – november közepén várható. Decemberben egy orosz Progressz teherűrhajó, majd később egy japán HTV teherűrhajó is indul az ISS-hez. Ha a SpaceX-nek sikerül felújítania a Falcon-9 startokat, jövő januárban egy Dragon teherűrhajót is fogadhatnak az űrhajósok. Eközben végzik a megszokott kutatómunkájukat és részt vesznek az ISS működésének fenntartását célzó feladatok végrehajtásában. Rizsikov, Boriszenko és Kimbrough a tervek szerint 2017. február végén térnek haza.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szojuz MSZ-02: start elhalasztva
Úton a Szojuz MSZ-01
Úton a Gagarin-űrhajó
Fél év után újra itthon
Indulhat az Endeavour november közepén
Űrállomás: Endeavour megy, Progressz jön
Ez az Antares nem olyan Antares...
A Szojuz MSZ-02 startjáról (Spaceflight Now)