A KOSZPASZ-SARSAT nemzetközi műholdas rendszer 1982 szeptemberében mentett először életeket.
Akkor, 1982. szeptember 10-én a kanadai Dawson Creek mellett lezuhant kisrepülőgépről érkeztek a rádiós vészjelzések, amelyek műholdas közvetítéssel jutottak el a mentőcsapatokhoz. A gép három utasa szerencsével járt, ahogy azóta már világszerte több mint 33 ezren, akik az életüket a KOSZPASZ-SARSAT rendszernek köszönhetik.
Az 1970-es évek végén fogott össze Kanada, Franciaország, az Egyesült Államok és a Szovjetunió, hogy kiépítsenek egy közös szabványon alapuló műholdas kereső- és mentőrendszert. A Szovjetunió megszűnése után Oroszország vette át a helyét a szervezetben, amely mára már 41 tagországgal rendelkezik. A rendszer működési elve, hogy a felhasználók rendelkeznek egy megfelelő jeladóval, amely baleset esetén emberi beavatkozásra, vagy akár automatikusan aktiválódik. A kibocsátott segélykérő rádiójeleket, valamint az adó pozícióját tartalmazó információt a Föld körül keringő műholdakon elhelyezett vevőberendezések fogják, és a riasztást továbbítják a földi központba. Ott azonnal tudnak intézkedni, hogy mielőbb meginduljon a szerencsétlenül járt felhasználók – például repülősök, hajósok, hegymászók, expedíciók résztvevői – mentése.
A KOSZPASZ-SARSAT rendszerbe kapcsolt jeladók száma napjainkban meghaladja az 1 milliót. A fejlődés folyamatos, igyekeznek felhasználni az új technológiákat, hogy még hatékonyabbá tegyék a mentést. (Forrás: CNES Magazine, 2012. október)
Kapcsolódó cikkek:
Életmentő űrtechnika
A legújabb amerikai meteorológiai műhold
A Galileo a keresés és mentés szolgálatában
Mosható, gyűrhető antenna
Kapcsolódó linkek:
KOSZPASZ-SARSAT honlap