A ruhába varrható újfajta rádióantennát jól lehet majd alkalmazni a műholdas alapú keresési és mentési feladatoknál.
A fejlesztést az Európai Űrügynökség (ESA) segítségével a finn Patria cég végzi. Az antenna előnye, hogy akár egy ruhába vagy mentőmellénybe is bevarrható. Anyaga rugalmas és könnyű, ellenáll a gyűrődésnek és a nedvességnek is.
A nemzetközi KOSZPASZ-SARSAT műholdas keresési és mentési rendszer már közel harminc éves. Eddig már több mint 26 ezer bajba jutott embernek nyújtott életmentő segítséget. Működési elve, hogy a rádión leadott vészjelzéseket a Föld körül, jellemzően alacsony pályákon repülő műholdak fogják, és rögtön továbbítják a mentést irányító központnak. Innen riasztják a legközelebb levő mentőegységeket, akik a bajba jutottak segítségére sietnek. A rendszert a hidegháború kellős közepén kanadai, francia, szovjet és amerikai együttműködéssel állították fel.
Az új antennával felszerelt jeladóval végzett próbák biztatók. Egy tengerbe esett, megfelelő mentőmellénnyel ellátott embert a KOSZPASZ-SARSAT jeladó aktiválását követően percek alatt lokalizálni lehet a rendszer segítségével. (Kép: ESA / P. de Maagt)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Életmentő űrtechnika
A legújabb amerikai meteorológiai műhold
A Galileo a keresés és mentés szolgálatában
A mentőmellénybe varrható antenna (ESA)