Űrvilág.hu űrkutatási hírportál

ExoMars Cikkek: 21 - 40

Svéd műszer a Marsra

Svéd műszer a MarsraAz ExoMars 2020 felszíni platformján 13 tudományos műszer működik majd, köztük két európai. Az egyikről részletes ismertetés hangzott el az ENSZ-ben, de bolygóvédelmi összefüggések is felmerültek.

Az ExoMars 2020 leszállóhelye

Az ExoMars 2020 leszállóhelyeA 2020-ban indítandó ExoMars ESA–orosz marsjáró leszállóhelyét kijelölő bizottság az Oxia-síkság (Oxia Planum) mellett foglalt állást. A két érintett űrügynökség 2019 közepén hagyhatja jóvá a javaslatot.

Adjon nevet az európai marsjárónak!

Adjon nevet az európai marsjárónak!Az ESA Egyesült Királyságban épülő marsjárója 2021 tavaszán érkezhet a vörös bolygóra. Ötletpályázaton választják ki, mi legyen a neve.

A TGO nekigyürkőzik

A TGO nekigyürkőzikAz ESA Mars körül keringő TGO szondája megkezdte az áttérést a tudományos vizsgálatokhoz alkalmas pályára. Néhány lökés a hajtóművel, a többi a légkör dolga.

A TGO első felvétele a Phobosról

A TGO első felvétele a PhobosrólAz ExoMars október 19-én Mars körüli pályára állt keringőegysége, a TGO a tudományos mérések második sorozatának kezdeteként elkészítette első felvételeit a Phobosról.

Schiaparelli: hogy veszett oda?

Schiaparelli: hogy veszett oda?Az ExoMars 2016 kíséreti leszállóegysége a Mars felszínébe csapódott. Az adatok elemzése után egyre világosabb, hogy miért.

Hírek a Schiaparelli leszállásáról

Hírek a Schiaparelli leszállásárólA leérkezés utolsó percében megszakadt a rádióadás, és azóta sem adott életjelet magáról Marsra szálló európai szonda. Az MRO közben felvételeket készített a helyszínről.

GYORSHÍR: Önállósult a Schiaparelli

GYORSHÍR: Önállósult a SchiaparelliA Marsra október 19-én leszálló egység levált az eddig vele együtt utazó, a Mars körüli pályára szánt Trace Gas Orbiter űrszondáról.

Az októberi érkezésre készülve

Az októberi érkezésre készülveAmikorra az ExoMars 2016 két űrszondája megérkezik a Marshoz, a kritikus manőverekhez nagyon pontosan kell ismerni a helyzetüket.

GYORSHÍR: Elindult az ExoMars 2016

GYORSHÍR: Elindult az ExoMars 2016Az európai és orosz együttműködésben készült űrszonda egy keringő- és egy leszállóegységet visz a Marshoz.

Rosalind Franklin

Rosalind FranklinMegvan a neve az ESA ExoMars 2020-ban indítandó, a vörös bolygóra 2021-ben érkező marsjárójának.

Jeges kráterfal a Marson

Jeges kráterfal a MarsonAz ExoMars TGO űrszondája egy a Mars magas déli szélességei mentén található kráterről készített látványos felvételt. A képnek magyar vonatkozása is van.

TGO: a légköri fékezés befejezve

TGO: a légköri fékezés befejezve2016 októberében érkezett a Marshoz az ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) szondája. Légköri fékezések hosszú sorozata után lassan kialakul a végleges pályája.

Összevont ESA Bulletin

Összevont ESA BulletinVégre megjelentek az ESA Bulletin új, újabb és legújabb számai – egy kötetben a négy 2016-os beszámoló, közelebbről a 165., a 166., a 167. és a 168. szám.

A TGO már látja a Marsot

A TGO már látja a MarsotA bolygó körül nemrég pályára állt űrszonda első adatai biztatóak. A fedélzeti kamerarendszer (CaSSIS) fontos magyar vonatkozással is rendelkezik!

A Schiaparelli leérkezési helye

A Schiaparelli leérkezési helyeA Mars felszínébe csapódott európai űrszonda leérkezési helyét az amerikai Mars Reconnaissance Orbiter nagy felbontással fényképezte.

GYORSHÍR: Landolt a Schiaparelli

GYORSHÍR: Landolt a SchiaparelliAz ExoMars 2016 leszállóegysége elérte a Mars felszínét a Meridiani-síkságon. Állapota egyelőre nem pontosan ismert, valószínűleg működésképtelen.

Hová érkezik a Schiaparelli?

Hová érkezik a Schiaparelli?Az ESA és a Roszkoszmosz közös ExoMars űrszondája útja nagyobb részét már megtette. A Schiaparelli október közepén leszáll a vörös bolygóra. De hová?

ExoMars: rover csak 2020-ban...

ExoMars: rover csak 2020-ban...A közös európai–orosz Mars-program következő nagy lépése nem 2018-ban, csak 2020-ban kezdődik.

Indításra kész az ExoMars, magyar szoftver a fedélzeten!

Indításra kész az ExoMars,  magyar szoftver a fedélzeten!Első eset a Mars kutatásában, amikor az Európai Űrügynökség (ESA) és az orosz Roszkoszmosz közösen indít űrszondát.
Oldalak: 1 2 3
Összesen 51 cikk.

Gyorskereső

Rovatok

Támogatóink

Űrvilág a Faceboookon

Partnerünk

Űrkörkép 2023/2024