Az Afrika keleti partja közelében fekvő szigetcsoport hosszú és viharos történelmének részleteire űrfelvételekkel sikerült fényt deríteni.
Zanzibárról van szó, amely két nagyobb (Pemba és Unguja) és számos kisebb szigetből áll, de a délebbi nagy sziget nyugati partján épült székhelyét és legnagyobb városát ugyancsak Zanzibárnak nevezik (angolul megkülönböztetésül Zanzibar City), sőt néhány hónapig ugyanilyen néven önálló, független államként is létezett. Zanzibár város óvárosa (Stone Town) 2000 óta UNESCO világörökségi helyszín. A szigetcsoportot a 120 km hosszú, 29–37 km széles Zanzibár-csatorna választja el az afrikai kontinenstől.
Az egyre szaporodó régészeti bizonyítékokból az archeológusok arra következtetnek, hogy a Zanzibár nyugati partján található korallszigeteken és félszigeteken már a tizenegyedik századtól kezdve éltek szuhahéli népek, vagyis évszázadokkal régebben, amint azt korábban feltételezték. A kontinensről a halászokat és kereskedőket a mai Stone Town természetes kikötője vonzotta oda. Az óváros korallból és mészkőből épített öröksége a szuahéli, hindu, arab és európai hatásokat egyaránt tükrözi, ennek is köszönheti világörökségi helyszínné minősítését.
Az európai hajósok közül elsőként a portugálok érték el és hajtották uralmuk alá Zanzibárt a tizenhatodik század elején. Akkor kezdték építeni a város legrégebbi épületét, az Old Fort erődítményt, amely azonban csak a következő évszázadokban nyerte el mai formáját, amikor már (1698-tól kezdve) az Ománi Szultanátus uralkodott a szigetcsoporton. Az ománi majd az azt követő brit uralom idején Stone Town a tengeri kereskedelem központjává fejlődött, ahol elsősorban elefántcsonttal és fűszerekkel, de rabszolgákkal is kereskedtek. A Stone Town legjelentősebb műemlékei a tizennyolcadik és tizenkilencedik században épültek, akkor alakult ki az UNESCO által nagyra értékelt, sokféle kulturális hatást összeolvasztó történelmi városkép.
A szigetcsoport az egyre növekvő brit befolyás következtében 1890-ben brit protektorátussá vált. A brit uralom alól 1963 végén nyerte el függetlenségét, és Zanzibári Népköztársaság néven önálló állammá vált. Az önállóság azonban nem tartott sokáig, mert az ország 1964-ben egyesült az 1961-ig ugyancsak brit gyarmat Tanganyikával, így létrejött Tanzánia, hivatalos nevén a Tanzániai Egyesült Köztársaság. Zanzibár város gazdasági fejlődése az 1990-es közepe óta vált rohamossá, lakossága az 1995-ös 223 ezerről 2025-re 875 ezerre nőtt. A két űrfelvételt összehasonlítva jól érzékelhető a város növekedése, a tengerparti és a várostól keletre fekvő erdők helyét elfoglalta a terjeszkedő város. A Landsat műholdak felvételeinek elemzése alapján megállapították, hogy a városban és a város körül a beépített terület az 1995-ös 2650 hektárról 2024-re 11 407 hektárra nőtt, ami együtt járt a növénytakaró 26%-os csökkenésével.
A NASA Landsat–5 műholdjának TM (Thematic Mapper) detektorával 1995. június 9-én készített felvétel a Zanzibár szigetcsoport székhelyéről, Zanzibár városáról. (Kép: NASA Earth Observatory, Wanmei Liang; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A NASA Landsat–8 műholdján működő OLI (Operational Land Imager) műszer 2024. július 24-én fényképezte le Zanzibár várost és környékét. A várostól északra és délre láthatók azok a korallzátonyok, amelyek anyagából az óváros, Stone Town egyes épületei épültek. (Kép: NASA Earth Observatory, Wanmei Liang; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A város növekedésével párhuzamosan az űrfelvételeket is használó szakemberek egyre többet tudnak meg a település múltjáról. Az Arkansasi Egyetem archeológusa, Wolfgang Adlers új módszert dolgozott ki, amellyel azonosítani lehetett a mezőgazdasági területeken azokat a potenciális régészeti lelőhelyeket, amelyeket a város gyors terjeszkedése fenyeget. Módszere használatával Stone Town 15 kilométer sugarú környezetében 53 új régészeti lelőhelyet sikerült azonosítani. A kutatás eredményéről a Journal of Field Archaeology folyóiratban számolt be, az új lelőhelyek helyszíni vizsgálata segít felderíteni a térség őslakóinak életét.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Porzó tómeder
Ókori erődök
Előbukkant a spanyol Stonehenge
Űrfelvételek a régészetben
Radarműholdas régészet
Rózsaszínű tó Tanzániában
Digging Into the History of Stone Town (NASA Earth Observatory)
Zanzibár óvárosa az UNESCO Világörökség listáján