Az Űrvilágnak Juhos Norbert, az AXE nemrég lezárult magyarországi válogatóján győztes „űrugrójelölt” beszélt magáról, a versenyről, várakozásairól.
Arról tudsz, hogy az XCOR Lynx rakéta-meghajtású gépének főpilótája Richard Searfoss, egy volt NASA űrhajós?
Igen, és nagyon örülök neki, hogy egy olyan ember vezeti a gépet, aki anno az űrsiklókat is vezette. Ezen felül nagyon bízom abban, hogy majd kezet foghatok Buzz Aldrinnal is.
Az XCOR Lynx kereskedelmi űrugrásokra tervezett többször felhasználható repülőgépe. A kétüléses repülőgép képes lesz arra, hogy egy pilótát és egy utast, valamint néhány kg hasznos terhet is el tudjon juttatni 100 km-es magasság fölé, majd biztonságosan visszatérjen arra a kifutópályára, ahonnan elindult. (Forrás: XCOR Aerospace)
Nem akarok előre szaladni, meg túlzóan álmodozni, de remélem azért ez is benne lehet. Azért mondom, hogy bízom abban, hogy Aldrinnal is találkozhatunk, mert ő az AASA nagykövete, hátha ott lesz ő is, ráadásul állítólag nagyon rugalmas és laza fickó, ezért is vállalta az AXE-szal való együttműködést.
A verseny egy hete alatt mi volt a legnehezebb feladat a számodra?
Egyik se volt sétagalopp: az orvosi vizsgálat azért, mert nem lehetett tudni, hogy rendben van-e minden vagy sem. Az elméleti vizsga azért, mert ott lehetett bemutatkozni igazán. Az ügyességi verseny pedig azért, mert ott bármi megtörténhetett és egy kis szerencse is kellett. Egyszóval mind nehéz volt.
Az orvosi vizsgálaton volt, akit elküldtek, vagy csak pontoztak?
Volt olyan, akit be sem engedtek a barokamrába, ott a legkevesebb pontot kapta az illető. Az volt a legkomolyabb szűrő.
Aki a barokamrába nem jutott be, hogy versenyzett tovább, ha tudta, hogy ilyen szempontból nem egészen alkalmas repülésre?
Az orvosi vizsgálaton részpontszámokat kaptunk, és a pontok alapján állítottak fel egy sorrendet. Úgyhogy nem volt olyan, hogy kizártak valakit, de a hiányzó pontok nagyban befolyásolták a sorrendet.
Juhos Norbert az orvosi alkalmassági vizsgálatok közben a kecskeméti Repülőorvosi Alkalmasságvizsgáló és Kutató Intézetben, Farkas Bertalannal. (Kép: AXE Apollo Space Academy)
Szerinted a legérdekesebb feladat melyik volt?
Mondhatni, hogy talán az esszéírás, de tulajdonképpen mindegyik egyformán érdekes volt, nem tudnék kiemelni egyet sem. Maximum talán a végső összecsapás feladatot, ahol a katapultban kellett versenyezni, a végső döntésnél.
Milyen volt az ügyességi akadálypályán a pörgés, amikor beszíjaztak és fejre álltál?
Az inkább pihentető volt, mivel szerencsére nem pörgették túl, addig viszont nagyon, nagyon kellett rohanni, és azon a kis távon kiadtam minden maximális energiámat, hogy odaérjek a giroszkóphoz, hogy ott fél percet pörögjek.
Az ügyességi feladatok egy részlete, a giroszkóp, ahol a versenyzőknek fél perces pörgetést kellett kibírniuk úgy, hogy utána lehetőleg szédülés és hányinger nélkül tovább tudjanak futni az akadálypályán. (Kép: AXE Apollo Space Academy)
Közben mindig egy-egy fix pontot néztem, úgyhogy meg sem szédültem, egy picit sem, majd utána újult erővel futhattunk tovább!
Az AXE verseny résztvevői az ügyességi verseny után, háttérben az AXE Katapult két oszlopa és az AXE Space Station. (Kép: AXE Apollo Space Academy)
Milyen érzéseid voltak, amikor kiderült, hogy a magyar versenyben két győztest hirdettek és azon dől el a továbbjutásod, hogy hogyan tudsz koncentrálni, milyen gyorsan tudsz írni extrém helyzetben?
Igazából nem sokat fogtam fel a katapultból, ahogy beültünk végig azon járt az agyam, hogy hogyan fogom írogatni az AXE szavakat. A videofelvételen láttam csak később, hogy fejjel lefelé is voltunk ez alatt. Végig csak a tollat és a papírt néztem, ami a combomon volt, és írtam, mint a gép.
Juhos Norbert a katapultban, a végső győztes személyét eldöntő utolsó versenyszámban. (Kép: AXE Apollo Space Academy)
Kértem is utána a szervezőktől, hogy hadd menjek még egy kört, hogy végre élvezhessem is! A döntő előtt úgy véltem, tudok majd egy olyan technikát alkalmazni, ahol két laza mozdulattal tudom felírni a szót. A katapultig tartó úton végig ez járt a fejemben.
A három betűt két mozdulattal?
Írott „a” betű felhúzott szárral, és elnyújtva indított „e” betű.
Úgy tűnik, azért „az egyetem csak jó volt valamire”! Az írástechnikáddal nyerted meg a lehetőséget!
Az egyetem arra is jó, hogy hamar tudok felfogni sok infót egyszerre, ami egy űrhajósnál gondolom szükségszerű. Örülök, hogy jó problémamegoldó képességem van, sokszor tudom hasznát venni a hétköznapokban, ráadásul Mensa HungarIQa tag vagyok (135 feletti IQ-val).
Milyen volt az AXE eredményhirdetés, a Farkas Bertalannal való találkozás?
Nagy megkönnyebbülés volt, amikor Farkas Bertalan végül közölte velem, hogy nyertem. Ekkor végigfutott rajtam a hideg-meleg egyszerre. Ha most belegondolok, még ugyanúgy feláll a szőr a hátamon, mint akkor: végre én nyertem. Örök második voltam, és most én vagyok az, akiért a fanfárok szólnak.
A végső ítélet pillanata: a második helyezett Galántha Csaba (jobbra), a magyar győztes Juhos Norbert lett. (Kép: AXE Apollo Space Academy)
Végülis nem ezért hajtottál? Csinos lányok, hősnek lenni, stb.?
Nem igazán. Mármint persze jó lenne, ha én is népszerű lehetnék a hölgyek körében, de nem ezért hajtottam.
Pedig hősként állítólag ezzel is meg kell majd küzdened.
Amúgy is olyan csapzott és fáradt voltam, hogy nem hiszem, hogy rögvest minden hölgynek megdobogtattam volna a szívét. Másrészt szerintem hős az, aki pl. megment emberi életeket, no meg persze az összes űrhajós, akik kockára teszik az életüket. Igazából magamra vonatkoztatva úgy érzem, hogy ha fel is jutok a világűrbe, nem leszek hős. Nem az űrhajósoktól akarom ezzel elvenni a címet, csak sokan kérdezték tőlem, hogy milyen érzés, hogy hős lehetek. Nem értek azzal egyet, hogy azzal, hogy kitekintek az űrbe, de semmilyen tudományos munkát nem végzek az emberiségért, jogosult vagyok arra, hogy hősnek nevezhető legyek.
Szerintem, mire odáig eljutsz, sokat fog fordulni veled a világ, és ha sikerül eljutnod az utazásig is, talán már másképp nyilatkozol majd.
Nem hiszem, mert soha, de soha nem leszek egy lapon említhető Farkas Bertalannal. Szeretnék egy kis magyarázatot is adni: az összes űrhajósra hősként tekintek, mert az emberiségért tettek, és egyben dicsőséget szereztek az országaiknak is. Úgy érzem, hogy még messze nem vagyok az az ember, aki ezt kiérdemelné.
(A Juhos Norberttel készített interjúnk befejező részét holnap olvashatják!)
Kapcsolódó cikkek:
Ki lesz a következő magyar a világűrben? (1. rész)
Ki lesz a következő magyar a világűrben? (3. rész)