Nemzetbiztonsági célú Strarshied és magáncélú Starlink műholdak együtt indultak a SpaceX Falcon-9 rakétájával.
Mint azt futólag már említettük a novemberi Starlink startokat összefoglaló tegnapi cikkünkben, a műholdas felderítésért felelős amerikai kormányzati szervezet, az NRO (National Reconnaissance Office) megrendelésére november 30-án magyar idő szerint 9:10-kor végrehajtott NROL-126 jelű indításnak „potyautasai” is voltak. A Falcon-9 rakétára ugyanis felkerült 20 darab a SpaceX saját alacsony pályás internetszolgáltató műholdrendszerének új tagjai közül. Amint az indítás kódjából kitűnik, a „fő” hasznos teher a nemzetbiztonsági célú amerikai Starshield műholdsereg bővítését jelentő űreszközök közül került ki. Hogy pontosan hány darab, az az indítás idején nem volt nyilvános. (Frissítés: később olyan hírek érkeztek, hogy három, de aztán kiderült, hogy csak kettő, a számozásuk szerint USA-438 és USA-439.)
Titkos küldetésükből adódóan a Starshield műholdak műszaki paraméterei nem ismertek. Gyártóik a SpaceX és a Northrop Grumman. Feltehetően a Starlinkekhez hasonló, de titkosított távközlési feladatok mellett katonai felderítő (a földfelszínt megfigyelő) célokra is használják ezeket. Méretük némileg nagyobb lehet a „civil” Starlinkekénél. A Starshield indítások korábbi négy alkalmával 21–21 darab műhold került nagy inklinációjú, pólusközeli pályákra.
A Starshield rendszer kiépítése idén májusban kezdődött, majd júniusban, szeptemberben és októberben folytatódott (ld. korábbi cikkeinket a lap alján). Legutóbb is még úgy lehetett tudni, hogy összesen 6 ilyen startot kötöttek le a SpaceX-nél. Mindenesetre nemrég a hatodiknak tervezett NROL-149 mellett pluszként megjelent az idei decemberi tervekben a NROL-153 és NROL-192 küldetés is, feltételezhetően újabb Starshield holdakkal. A rendszer azt a védelmi filozófiát képviseli, hogy robusztusabb lehet egy sok űreszközre szétosztott infrastruktúra, mint néhány nagyobb, az egyedi meghibásodásokra vagy akár támadásokra jobban érzékeny, nagy és költséges műhold alkalmazása.
Idén szeptember 20. óta a kaliforniai Vandenberg támaszpontról indított összes dedikált Starlink küldetés 53°-os inklinációjú pályára szánt, és összesen 20 Starlink műholdat magába foglaló adagot vitt magával. Ezek közül 13 olyan műhold volt, amely közvetlen földi mobiltelefonos összeköttetésre (Direct to Cell, DTC) alkalmas, ennélfogva nagyobb, mint egy közönséges Starlink V2 Mini műhold. A 20 Starlink műhold mostani repülése tehát azt jelenti, hogy ezúttal valószínűleg nem maradt sok szabad hely a Starshield holdak számára. A Kaliforniából eddig egyszerre felbocsátott V2 Mini Starlink műholdak legnagyobb mennyisége 23 volt (Starlink 11-1 repülés, 2024. augusztus).
A mostani NROL-126 repülést végrehajtó Falcon-9 rakéta első fokozata (B1088) gyári új példány volt, tehát nem az újrahasznosított darabok közül került ki. Bő 8 perccel a felszállása után a Csendes-óceánon rá várakozó Of Course I Still Love You úszó platformon landolt. (Kép: SpaceX)
Az NROL-126 küldetés volt a második alkalom, hogy a SpaceX honlapján előzetesen nem adtak meg olyan webcímet, ahonnan nyilvánosan lehetett volna követni a felbocsátás élő közvetítését. A szokatlan helyzet korábban csak a Falcon-9 rakéta legutóbbi kaliforniai indításánál (Starlink 9-13, november 24.) fordult elő. Ugyanakkor a SpaceX, röviddel azután, hogy a rakéták elhagyták az indítóállást, az X (korábbi nevén Twitter) platformon a rakétára rögzített kamerák képeit mutató élő közvetítést tett nyilvánossá. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Indul a Starshield
Tovább épül a Starshield
Újabb adag Starshield
Még több zavar az égből
Starshield aggályok
Starlink, 2024. november
Kormányzati és magánműholdak együtt: NROL-126 (Spaceflight Now)