A Pentagon két ügynöksége közösen épít hiperszonikus fegyvereket követő műholdakat. Hat műhold szerdán állt pályára.
A műholdakat a Védelmi Minisztérium kötelékébe tartozó Rakétavédelmi Ügynökség (MDA, Missile Defense Agency) és az Űrhaderő felügyelete alá tartozó Űrfejlesztési Ügynökség (SDA, Space Development Agency) építette. A rendszer létrehozását eredetileg 2023 decemberére tervezték, de az MDA szóvivőjének bejelentése értelmében az egyik műholdnál felmerült műszaki problémák miatt ez átcsúszott 2024-re.
Az MDA nemzetbiztonsági feladatokat ellátó, USSF-124 jelű programja hat műholdból áll, amelyeknek az 5–25 Mach sebességgel (1,6–8,0 km/s) haladó hiperszonikus ballisztikus rakétákat kell követniük. A műholdak közül négyet az L3Harris vállalat az SDA Tracking Layer konstellációja számára épített, míg a további két műhold az MDA hiperszonikus és ballisztikus eszközöket követő űrbeli rendszeréhez (HBTSS, Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor) tartozik majd, ezek egyikét ugyancsak az L3Harris, míg a másikat a Northrop Grumman építette.
Az elképzelések szerint a Tracking Layer szenzorainak globális hálózata védelmi pajzsot alkot az orosz és kínai ballisztikus és hiperszonikus fegyverek ellen. Az SDA műholdjai a hiperszonikus fenyegetéseket követik, míg a HBTSS szenzorai az eszközök pályájának nagy pontosságú követésére alkalmasak, az adatokat pedig közvetlenül az elfogó és a támadó fegyvereket megsemmisítő eszközöknek továbbítják. A Tracking Layer és a HBTSS egyaránt egy tervezett, sokrétegű rakétavédelmi rendszer részeit fogják alkotni.
A hiperszonikus fegyverek követésére alkalmas amerikai űrszenzorok rendszerének elképzelt felépítése.(Kép: Northrop Grumman)
A négy L3Harris műhold indítását eredetileg tavaly szeptemberre tervezték, a hatékonyság érdekében további SDA műholdakkal együtt, de a műholdak gyártásának késedelme miatt a startot halasztani kellett. Az USSF-124 műholdjait az Űrhaderő Cape Canaveral-i támaszpontjáról, Falcon-9 rakétával állították pályára, február 14-én magyar idő szerint 23:30-kor (Tranche-0C küldetés).
(Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)
Eközben a kongresszus illetékes bizottságaiban a képviselők sürgetik, hogy a program nemzetbiztonsági jelentőségére való tekintettel mielőbb pontosan meg kell határozni az MDA és az SDA közös programjai esetében a két ügynökség felelősségi köreit. Egyesek szerint a 2019-ben létrehozott SDA-nak teljes egészében át kellene vennie a program irányítását az MDA-tól, míg mások szerint az MDA-nak a ballisztikus eszközök követése terén szerzett több évtizedes tapasztalatára továbbra is szükség van a programban. Egy kongresszusi elemző már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy az MDA és az SDA együttműködésének ellenőrzésére kiemelt figyelmet kell fordítani, tekintettel arra, hogy a két ügynökségnek különböző a felettes szerve.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Katonai együttműködés
Létrejött az Űrhaderő
Létrejött az Űrparancsnokság
Rakétavédelmi rendszer az űrben
A hiperszonikus fegyverek elleni amerikai műholdak csak 2024 közepén indulnak (Space News)
Az USSF-124 start (Spaceflight Now)