A karácsony közeledtével a Hubble-űrtávcsővel dolgozó kutatók egy csodaszép képet hoztak nyilvánosságra.
A felvételen egy karácsonyfa sziluettje látható, melyet ragyogó csillagok hoztak létre a ködben.
A képen középen a karácsonyfa-alak, mint sötét régió látható, ellentétben a ragyogó hidrogén vörös ködösségével. Úgy tűnik, mintha a karácsonyfát kék fény világítaná meg, tetején pedig egy vörös csillag ragyogna.
Ezen a képen a 30 Doradus látható. A kék fény a legforróbb és legnagyobb tömegű csillagoktól származik, míg a zöld az oxigéntől, a vörös pedig a hidrogéntől. [Kép: NASA, ESA, F. Paresce (INAF-IASF, Bologna, Italy), R. O’Connell (University of Virginia, Charlottesville), the Wide Field Camera 3 Science Oversight Committee]
A Nagy Magellán-felhő a Tejútrendszer egy kísérőgalaxisa. Kölcsönhatás áll fenn közte és kísérője, a Kis Magellán-felhő között. Ez a kölcsönhatás okozhatta a nagytömegű csillagok keletkezését a gáz összenyomásával a Nagy Magellán-felhőben. A csillagkeletkezés és a galaxisok közötti kölcsönhatások gyakoriak voltak a korai univerzumban. Ez a halmaz pedig egy ritka és szép példája a közelben megfigyelhető ilyen kölcsönhatásnak.
Az új kép ultraibolya, látható és infravörös fényben készült a Hubble új Wide Field Camera-3 (WFC-3) nevű műszerével, október 3. és 20. között. Kapcsolódó linkek:
Az R136 jelű csillagcsoport mindössze néhány millió éves. A 30 Doradus ködben található, a Nagy Magellán-felhő turbulens csillagkeletkezési régiójában. A jégkék színű csillagok a ma ismert legnagyobb tömegű csillagok közé tartoznak. Néhány esetben tömegük százszorosa Napunkénak. Ezek a csillagok életüket egy hatalmas szupernóva-robbanásban fogják befejezni néhány millió év múlva. Viszont jelenleg ezek a fényesen ragyogó csillagok erőteljes ultraibolya sugárzásukkal mély üregeket hoznak létre a környező csillagközi anyagban oszlopok, hullámok és völgyek formájában.
Karácsonyi képajándék a Hubble-től (Astronomy Now)
A Hubble-karácsonyfa képe nagyobb méretben