Sorozatunkban az ESA és az európai országok űrtevékenységének olyan híreivel jelentkezünk, melyek önálló cikkhez rövidek, ám talán mégsem érdektelenek.
Európa legújabb űrhajósai…
…befejezték egy éves alapképzésüket. Az erről szóló bizonyítványaikat április 22-én egy ünnepség keretében vehették át az európai űrügynökség kölni űrhajóskiképző központjában (ESA European Astronaut Centre, EAC). Mint emlékezetes, a legutolsó alkalommal összesen 22 és félezren jelentkeztek űrhajósnak az ESA tagországaiból. A jelentkezők közül 5 űrhajósjelöltet és 12 tartalék űrhajóst (reserve astronaut) válogattak ki. Közülük az öt jelölt kezdhette meg képzését és fejezte be most. Sophie Adenot (Franciaország), Pablo Álvarez Fernández (Spanyolország), Rosemary Coogan (Egyesült Királyság), Raphaël Liégeois (Belgium) és Marco Sieber (Svájc) mellett a végzősök között volt egy hatodik személy is. Katherine Bennell-Pegg Ausztrália első űrhajósa lehet – erről egy korábbi ázsiai mozaikunkban írtunk.
Balról jobbra: Bennell-Pegg, Sieber, Liégeois, Coogan, Fernández és Adenot. (Kép: ESA)
Űrtávközlés
A DLR német űrügynökség és az OHB Digital Connect együttműködésében megvalósított Heinrich Hertz kísérleti távközlési hold még tavaly július 6-án indult a 0,5° keleti geostacionárius „állomáshelyére”. Március utolsó napjaiban az ILKA nevű Ku-sávú mobilterminál-rendszert egy épület tetején sikeresen tesztelték az űreszközzel. Az ILKA-t a polgári védelem katasztrófahelyzetekben, kutatók expedíciók során, különleges műveleti katonák külföldi küldetésekben, illetve a rendőrség speciális egységei terrorcselekmények esetén használhatnák.
Dimorphos és Didymos
A Hera, a Juventas és a Milani a tervek szerint idén októberben indulhatnak, hogy majd közelről tanulmányozzák a DART által a Dimorphoson okozott „pusztítás” hatásait. Míg a nagyméretű Hera a DART által hátrahagyott krátert, valamint a Dimorphos és a Didymos tömegét és összetételét vizsgálja, addig a Juventas a világűrben eddig használt legkisebb radarral a Dimorphos belsejét tanulmányozza. A Juventashoz csatlakozik a szintén hat egységes (6U) CubeSat Milani, mely a torinói Tyvak International vezetésével, valamint további olasz, cseh és finn egyetemek és intézetek részvételével készül. A feladata az lesz, hogy hiperspektrális távérzékelő eszközökkel vizsgálja a Dimorphos felszínét.
Az európai Juventas CubeSat miniűrszonda a tervek szerint az első olyan űreszköz lehet, amely radarral tekint be egy aszteroida belsejébe. A célpont Dimorphos, a küldetés pedig az európai űrügynökség Hera kisbolygószondájának „alszondája” – egyfajta potyautasa – lesz. A mindössze 37 cm × 23 cm × 10 cm-es (6+U, azaz kicsit nagyobb mint 6 egységes) CubeSatot a luxemburgi GomSpace fejleszti. Föld körül keringő kisebb-nagyobb CubeSatot rengeteget ismerünk, ám a Naprendszerben a használatuk még mindig ritkaságszámba megy. Ráadásul a Juventas egy olyan fejlett navigációs rendszerrel is rendelkezik, mely az aszteroida környezetében önállóan képes navigálni. A radart a francia Institut de Planetologie et d'Astrophysique de Grenoble és a német Drezdai Műszaki Egyetem fejleszti. A 3D képalkotásra képes radar négy, egyenként 150 cm-es antennával rendelkezik. A kisbolygó körüli stabil keringési pályát a Nap sugárnyomásával igyekeznek tartani. A tervek szerint a felszín alá hatoló radaros felmérés végeztével a Juventas leszáll a Dimorphosra, hogy ott telepítse a Belga Királyi Obszervatórium és a spanyol EMXYS kooperációjában készült GRASS gravimétert. A Juventas és a MILANI fejlesztése mára olyan stádiumba ért, hogy megkezdhetik tesztelésüket a hollandiai ESTEC-ben.
Az előtérben a Hera, a Dimorphos két „oldalán” pedig a Juventas és a Milani. (Fantáziakép: ESA)
Artemis-program
Görögország és Uruguay februári hasonló lépése után április 15-én Svájc, majd 18-án Svédország, végül 19-én (harminckilencedikként) Szlovénia is csatlakozott az amerikai vezetésű Artemis-egyezményhez (Artemis Accords). Svájc képviseletében Guy Parmelin szövetségi kancellár, Svédország részéről Dr. Mats Persson oktatási miniszter, míg Szlovénia képviseletében Matevž Frangež gazdasági, turisztikai és sportminiszter írták alá a szerződést. A svájci aláíráson (Washingtonban) mások mellett Bill Nelson, a NASA első embere, míg a hasonló svéd eseményen (Stockholmban) Erik D. Ramanathan amerikai nagykövet vett részt. A szlovén miniszter kézjegye Ljubljanában került fel a dokumentumra, ahol mások mellett Jamie Harpootlian amerikai nagykövet és Randy Bresnik amerikai űrhajós is jelen volt. (Délkeleti szomszédunk 2016 óta társult tagja az ESA-nak, tavaly novemberben pedig teljes jogú tagságért folyamodott. – A szerző megj.)
Az Artemis Accords aláíróinak zászlói az április 18-i állapot szerint. Svédország és Svájc már fent van, de a másnap csatlakozott Szlovénia innen még hiányzik
Áprilisban elkészült a Hold körüli pályára szánt Gateway miniűrállomás I-HAB moduljának egyszerű földi makettje. Míg az igazi (repülő) példányt a Thales Alenia Space gyártja majd le Torinóban, addig ezt a „deszkamodellt” a Liquifer Space Systems készíthette el. A mockup (makett) két lehetséges konfigurációban létezhet a Human-In-The-Loop (HITL) tesztek elvégzéséhez. Az egyik egy nagyon egyszerű (low-fidelity), a másik egy magasabb hűségű (middle-fidelity) összeállítás. Az 1:1-es modell célja az, hogy a benne végzett emberi tevékenységet, cselekvéseket tesztelhessék, továbbá vizsgálhassák, hogy milyen a gép–ember interfész, valamint az eszközök és a kabin ergonómiája.
A belső fotót jobban megnézve jól látszik az, amiről nagyon keveset beszélünk, vagyis hogy a Gateway valamennyi hermetikus modulja jóval kisebb lesz az ISS-en lévő társainál! Az is látszik, hogy az I-HAB egyszerre lesz háló-, sport-, étkező- és természetesen irányítószoba.
Ahogy az a külső fotón látszik, az I-HAB hosszirányban más modulokhoz csatlakozhat. Keresztirányban pedig egy-egy nyílás található rajta a(z amerikai) holdkompok dokkolásához, illetve a(z Emírségek vezetésével készülő) zsilipkamra- és űrsétamodul illesztéséhez.
Kapcsolódó cikkek:
Tizenhét űrhajósjelölt
Ázsiai mozaik – 2023. február (2. rész)
VA261: az Ariane-5 búcsúja
Euclid és Hera: Falcon-9-cel
32 perc
Kisbolygó-eltérítés képekben
Célba ért a DART
Halad a Hera tervezése
Európai mozaik – 2024. január
Artemis, Gateway
A Gateway európai modulja