A nagyfelbontású műholdfelvételek piacát uraló két amerikai vállalat közül a GeoEye 792 millió dolláros ajánlatot tett a versenytárs DigitalGlobe részvényeire. Ők ezt visszautasították.
A javasolt egyezség szerint a fizetésre részben készpénzben, részben részvénycserével kerülne sor. A két műholdüzemeltető egyesítése ötletének közvetlen kiváltó oka, hogy az amerikai kormányzat a költségvetési lefaragások sorában fontolgatja a műholdképek vásárlására szánt összeg jelentős csökkentését. Ez mindkét céget érzékenyen érintené, hiszen legnagyobb megrendelőjük épp a kormányzati szektor. 2010 nyarán a két vállalat még hosszú, két évtizedes időtávra szóló, 7,35 milliárd dolláros keretmegállapodást kötött az illetékes kormányhivatallal (National Geospatial-Intelligence Agency, NGA), amely a légi- és űrfelvételek gyűjtésével, elemzésével foglalkozó, a nemzetbiztonsági feladatokat ellátó felderítő ügynökség. A megállapodás szerint a költségvetési pénz jórészt műholdfelvételek vásárlására, de új műholdak megépítésére és a kiszolgáló földi infrastruktúra fejlesztésére is szolgált volna. Most ezen a téren jelentős megszorításokat várnak.
Az egyesítés állítólag nem hátráltatná sem a GeoEye, sem a DigitalGlobe készülő új űreszközeinek fejlesztését. Hosszú távon azonban kevesebb műholdra, kisebb földi állomáshálózatra lenne szükségük, így gazdaságosabbá tehetnék működésüket. A két vállalatnak jelentős megrendelői vannak a magánszektorban is, például olaj- és gázkitermelők, a mezőgazdasági és ingatlanszektorban dolgozó vállalkozások. Mindkettőjük ellátja műholdképekkel a Google Earth és Google Maps szolgáltatásokat is. Piacvezetők lévén, egyesülésük nyomán felvetődhetnek versenyjogi aggályok, bár a GeoEye vezérigazgatója szerint a szektorban éles a nemzetközi verseny, így egy egyesült amerikai cég a kormányzat számára is kívánatos lehet.
A felvásárlási szándék bejelentését követően a DigitalGlobe igazgatótanácsa sietett bejelenteni, hogy elutasítják a kéretlen ajánlatot. Az elmúlt negyedévben nőtt a nyereségük, esetleges megszorításokról értesítést nem kaptak, hosszú távra terveznek, és bíznak saját jó teljesítményükben. Az sem dőlt el, hogy ha a szükség mégis úgy hozná, ki vásárolna fel kit, vagyis kié lenne az irányítás az összeolvadó vállalatban. Az informális tárgyalások február 7. óta folynak, s ezek során a DigitalGlobe is tett javaslatokat a GeoEye beolvasztására.
Kapcsolódó cikkek:
Dollármilliárdok földmegfigyelésre
Kapcsolódó linkek:
A GeoEye megvásárolná a versenytárs Digital Globe részvényeit (Washington Post)
A DigitalGlobe elutasítja a felvásárlasi ajánlatot (Washington Post)