Egyre növekvő belső nyomásnak vetették alá a Sierra Space felfújható űrállomásmoduljának teljes nagyságú tesztpéldányát.
A Dream Chaser űrrepülőt is fejlesztő amerikai vállalat még az évtized előtt egy magánűrállomást tervez felbocsátani alacsony Föld körüli pályára, a Blue Origin céggel együttműködésben. Egy-egy felfújható modul térfogata nem kicsi, a jelenleg működő Nemzetközi Űrállomás (ISS) teljes hasznos térfogatának mintegy egyharmadát teszi ki. A több ilyen modulból összeépített majdani űrállomás új szintre emelheti a súlytalanságban végzett kísérleteket, és elvezethet egyes gyártási feladatok Föld körüli pályára telepítéséhez is.
A LIFE (Large Integrated Flexible Environment) tesztjét a NASA Marshall Űrközpontjában végezték el, miután a Sierra Space korábban egy sor sikeres nyomáspróbát hajtott végre a felfújható egység kicsinyített változataival. Most a teljes nagyságúra épített tesztpéldány belső nyomását fokozatosan addig növelték, amíg az egész – mint egy kipukkanó léggömb – szét nem robbant. A NASA által megszabott biztonsági nyomásszintet (60,8 psi, ahol a psi a számunkra furán hangzó angolszász egység, a font/négyzethüvelyk, azaz pound per square inch rövidítése) közel egyharmadával meghaladva, 77 psi-ig bírta a modul tesztpéldánya. Összehasonlításul a földi légnyomás a tengerszinten 14,7 psi, vagyis a LIFE ennek mintegy 5-szöröséig egyben maradt.
A LIFE bemutatása és a Marshall Űrközpontban elvégzett nyomásteszt képei. (Forrás: Sierra Space / YouTube)
Egyetlen LIFE modul térfogatának megfelelő lakható ISS térfogat felépítése korábban 10–15 indítással volt lehetséges. A világűrben a felbocsátását követően felfújható LIFE ugyanakkor elfér egy szokványos, 5 m átmérőjű rakéta-orrburkolat alatt. A Sierra Space ugyanakkor fejleszt egy 7 m-es orrkúphoz alkalmas változatot is, amely az ISS-énél is nagyobb, 1400 köbméteres térfogatot nyújtana.
A több rétegből felépülő burkolat teherbíróbb az acélnál. A nyomástartó anyagok a felfújásuk után merev szerkezetként működnek. Ilyesmi már bizonyított űrbeli körülményke között, hiszen a Bigelow Aerospace már a 2000-es évek elején sikeresen kísérletezett felfújható moduljaival, és 2016-ban maga az ISS is kapott egy efféle kiegészítést.
Bár a robbantási tesztet látva tényleg az a benyomásunk lehet, hogy a LIFE egy léggömbhöz hasonlít, az összevetés félrevezető. A Sierra Space moduljának burkolata, amely kilenc különféle anyagú rétegből – például hőszigetelő és a külső védelmet biztosító rétegekből – tevődik majd össze, felfújása után kifejezetten merev és teherbíró lesz, nem úgy, mint egy lufi.
A LIFE modulok a Blue Origin cég Orbital Reef néven tervezett magánűrállomásának részei lesznek, ha a terv megvalósul. A Sierra Space idén a LIFE burkolatának más rétegeit is a mostanihoz hasonló „brutális” próbáknak veti majd alá.
(Kép: Sierra Space)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Űrhajó után moduláris űrállomás
Az ISS jövője
Marad a felfújt modul
BEAM: az első év eltelt
BEAM: felfújva!
Fújd fel!
Pályán a Genesis-2
Felfújható űrmodul Föld körüli pályán
Sikeres robbanás: a LIFE nyomáspróbája (TechCrunch)
Sierra Space honlap