"Űr – átjáró az emberiség jövőjébe" jelmondattal október 12-én kezdetét vette a 66. Világűrkongresszus Jeruzsálemben.
A Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (International Astronautical Federation, IAF), a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia (International Academy of Astronautics, IAA) és a Nemzetközi Űrjogi Intézet (International Institute of Space Law, IISL) az Izraeli Űrügynökség támogatásával idén Jeruzsálem történelmi városában tartja az évente megrendezésre kerülő Nemzetközi Világűrkongresszust (International Astronautical Congress, IAC). Az űrkongresszus történelme során ez a második alkalom, hogy Jeruzsálembe látogat a rendezvény, 1994-ben rendezték utoljára Izraelben.
A 2015. október 12-16. között szervezett rendezvényre 2000 résztvevőt várnak 58 országból, akik az űrtevékenység különböző területeit képviselik.
Magyar zászló érkezik a színpadra. A konferencia résztvevői 58 országból érkeztek.
Az október 12-én, hétfőn helyi idő szerint 9 órakor kezdődő nyitóünnepségen Izrael elnöke, Reuven Rivlin, egy videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket. Ofir Akunis, az izraeli tudományért, technológiáért és űrkutatásért felelős miniszter köszöntötte a megjelenteket, aki a nemzeti űrtevékenység mérföldköveit emelte ki a nyitóbeszédben, a 60-as évekbeli kezdetektől indulva egészen a tavalyi évig, amikor egy középiskolások által készített kisműholdat bocsátottak fel. Ezután Nir Barkat, Jeruzsálem polgármestere következett, aki a kapcsolatépítésre és a cégek közti kooperációra helyezte a hangsúlyt, amelyre a világűrkongresszus is remek lehetőséget kínál. Mindkét politikus megköszönte a résztvevőknek, hogy az elmúlt napokban történt jeruzsálemi és izraeli erőszakos cselekmények ellenére eljöttek a rendezvényre.
A szervezők megemlékeztek az első izraeli űrhajósról, Ilan Ramonról is, aki az STS-107-es küldetésen vett rész, és hat másik társával együtt 2003. február 1-jén vesztette életét a Columbia balesetében.
Majd Kiyoshi Higuchi, az IAF elnöke beszélt az űrkutatásban rejlő új lehetőségekről, a technológiai fejlődésről, valamint az oktatás es a fiatal generáció fontosságáról. „A jövőt nem megjósoljuk, hanem megteremtjük” – zárta beszédét. A konferencia helyi szervőbizottságának elnöke, Menachem Kidron is köszöntötte a delegáltakat, amit egy Izraelt bemutató filmvetítéssel egybekötött előadás követett izraeli előadókkal és táncosokkal.
Az IAF elnöke megkapja a Lockheed Martin vezetőjétől azt az IAF zászlót, amely az Orion első tesztrepülésén járt az űrben 2014. december 5-én.
Délelőtt megnyitották a kongresszus idején a kongresszusi központban rendezett kiállítást is több mint 100 kiállítóval, ahol a hét folyamán a résztvevők 1600 négyzetméteren tekinthetik meg a világ vezető űripari cégei és intézményei, valamint számos űrkutatással foglalkozó egyetem, kutatóintézet és szervezet által kínált lehetőségeket.
Kiyoshi Higuchi IAF elnök, Tanja L. Masson-Zwaan, az IISL elnöke, Peter Jankowitsch IAA elnök, Isaac Ben-Israel, az Izraeli Űrügynökség elnöke hivatalosan is megnyitja a rendezvényt.
Délben sajtótájékoztató volt Buzz Aldrinnal, aki Neil Armstrong után másodikként léphetett a Holdra. Egy kérdésre válaszolva Aldrin kifejtette véleményét, miszerint a Mars felszínére küldött emberes missziók helyett érdemesebb és költséghatékonyabb lenne a Mars körüli pályákat kihasználni, amivel több és hasznosabb információt szerezhetnénk a vörös bolygóról.
A konferencia számokban: 7 plenáris ülés, 3 ismeretterjesztő előadás, 1 rendkívüli hírblokk és 180 szakmai szekció (szekciónként 10-12 előadással) az alábbi területeken: tudomány és felfedezés, alkalmazások, technológia, infrastruktúra, űr és a társadalom. A rendezvény szervezői ösztöndíjak, kedvezményes részvételi díjak segítségével és speciális programokkal ösztönzik az egyetemisták, főiskolások valamint fiatal kutatók részvételét.
A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) az 1951-ben megalakult IAF tagszervezetei közül az egyetlen, amely Magyarországot képviseli, jogelődje révén már 1959 óta. Az IAF-nek több mint 270 tagszervezete van 64 különböző országból (űrügynökségek, űripari cégek, egyesületek, kutatóintézmények, egyetemek, űrmúzeumok). A konferencia magyar résztvevői számára a MANT október 14-én egy vacsorát szervez.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Műholdaktól az űrjogig
IAC 2015 (Jeruzsálem) honlap