Nyilvánosságra hozta a NASA a röviden Bush-tervnek is nevezett új amerikai űrstratégia új űrhajójának, a holdűrhajóként is funkcionáló CEV-nek a dokumentumait.
A NASA honlapján már elérhetők a CEV (Crew Exploration Vehicle) részletes leírását és az új amerikai űrstratégia terveit tartalmazó dokumentumok, videók, animációk.
Természetesen a technika sokat fejlődött azóta, az új űrhajó és holdkomp megfelel a modern követelményeknek, így pl. több űrhajós utazhat bennük. Az még nem teljesen világos, hogy a holdbázist hogy építenék ki a jövőben, s hogyan tervezik megoldani a Holdon való tartós kutatást.
A CEV és a holdkomp külön indulnának, s a világűrben dokkolnának egymással, hogy aztán együtt folytassák útjukat a Holdhoz. Miután a holdkomp (akár négy személlyel) leszállt, az űrhajósok megkezdik a tudományos programot. A visszatéréskor a holdkomp ismét csatlakozik a parancsnoki kabinhoz, ami a holdkomp nélkül tér vissza a Földre, majd az űrhajó visszatérő egysége az Apollo űrhajóknál megszokott ejtőernyős módszerrel, ám szárazföldre érkezik meg.
A következő napokban az Űrvilág a NASA-dokumentumok alapján összeállít egy részletes leírást a CEV-ről, melyet az Olvasók egy cikksorozat formájában a héten elolvashatnak.
Kapcsolódó linkek:
Az első elképzelések egy Apollo-űrhajóra emlékeztető űreszközre vonatkoztak, később egy sokkal inkább siklórepülésre tervezett, talán leginkább a tervezett orosz Kliper űrhajóra hasonlító űrhajó tervei körvonalazódtak. A most már bárki számára hozzáférhető leírások azt mutatják, hogy a Holdra 2018 körül először űrhajósokat vivő CEV kísértetiesen hasonlít az Apollóra, míg a tervezett holdkomp pedig az 1969-1972 között megépített holdkompra.
A NASA honlapja