Az amerikai elnök néhány órával ezelőtt élő TV-beszédben jelentette be: a NASA új célja a Holdra történő visszatérés.
Mint ahogy az már néhány napja, hete várható volt, George W. Bush meghatározta a NASA tevékenységének új irányvonalát. A cél: visszatérni a Holdra, majd onnan továbblépve embert juttatni a Marsra, és még távolabbra. Az amerikai elnök ezt a NASA wahingtoni központjában jelentette be, Sean O'Keefe - a NASA vezetője - bevezetése és Michael Foale - a Nemzetközi Űrállomás jelenlegi parancsnoka - köszöntő szavai után. Az eseményen több kongresszusi képviselő és űrhajós is jelen volt.
Bush és O'Keefe az emelvényen, Foale a kivetítőn a Nemzetközi Űrállomásról Bush először az amerikai űrkutatás eddigi eredményeit ismertette, majd az űrkutatás fejlődésének megtorpanását fejtette ki, megemlítve, hogy 30 éve nem jártunk a Holdon, és azóta ember csak néhány száz kilométerre távolodott el bolygónktól. Elmondása szerint mielőbb ki kell terjeszteni az emberi jelenlétet a Naprendszerben. Ezután ismertette a NASA három legfontosabb célját az előttünk álló évtizedekre: 1. A NASA 2010-ig befejezi a Nemzetközi Űrállomás építését. Az elnök szerint az amerikai állam befejezi, amit elkezdett, és nem hagyja cserben a 15 együttműködő államot. A Nemzetközi Űrállomáson a hosszú idejű űrutazások emberi szervezetre gyakorolt hatását fogják vizsgálni. Az űrállomás továbbépítéséhez és befejezéséhez a Columbia-bizottság ajánlásainak figyelembe vételével a lehető leghamarabb felújítják a Shuttle-repüléseket. 2010-ben, közel 30 évnyi üzemelés után a Space Shuttle rendszert "nyugdíjazzák". 2. Egy új űrhajó, a "Crew Exploration Vehicle" (emberes felfedező jármű) kifejlesztése és tesztelése. Ezzel az első személyzetes repülést legkésőbb 2014-ben hajtják végre. Az űrrepülőgépek után ezzel fogják majd a személyzetet szállítani az űrállomáshoz. A jármű legfontosabb feladata azonban az lesz, hogy segítségével ki lehessen lépni a Föld körüli pályáról. Az Apollo óta ez lesz az első ilyen űrhajó. 3. 2020-ig visszatérni a Holdra. Égi kísérőnk lehet ugyanis a kiindulási pont a távolabbi küldetésekhez. Legkésőbb 2008-tól kezdve automata eszközöket küldenek a Holdra, hogy felderítsék és előkészítsék a terepet az emberek számára. 2025 környékén a fent említett új űrhajóval "kiterjesztett küldetéseket" hajtanak végre, azzal a céllal, hogy ott huzamosabb ideig éljenek és dolgozzanak az emberek. A Holdon legutóbb a mostani bejelentésen a hallgatóságban jelenlévő Eugene Cernan (képünk) járt. Bush azokat a szavakat idézte, amellyel Cernan a Holdról távozott: "Úgy megyünk el, ahogy jöttünk. De megfogadjuk, hogy visszatérünk, békével és reményekkel, az egész emberiségért." Bush hozzátette: "Amerika valóra váltja ezeket a szavakat." Az elnök szerint a Holdra történő visszatéréssel sok költséget lehet megtakarítani, és lehetőség nyílna további ambiciózus küldetések végrehajtására. A Holdon elkészített űreszköz indításához a sokkal gyengébb gravitáció miatt sokkal kevesebb energia kell, vagyis a költségek alacsonyabbak lehetnek. Végül pedig, a Holdon szerzett tapasztalatokkal további lépéseket tehetünk a világűr felfedezéséhez, ilymódon eljuthatunk tehát a Marsra is. Bush kiemelte: űrszondákkal, automata eszközökkel sokmindent megmérhetünk, képeket kaphatunk idegen világokról, de az emberi tudásszomjat ezzel nem lehet eléggé oltani. Az igazi vizsgálatokhoz mindenképpen ember kell.
Mindezen célok megvalósítása érdekében Bush azt a feladatot adta a NASA vezetőjének, hogy viszgálja felül az űrügynökség jelenlegi tevékenységét. Emellett egy bizottságot is ki fognak jelölni, hogy ezzel támogassák a NASA-t. A bizottság a megalakulásától számított 4 hónap múlva fog először jelenteni az elnöknek. A kihívások legyőzéséhez az USA más nemzetek együttműködésére is számít. Bush szavai szerint "a ma meghatározott irányvonal egy utazás, nem verseny", amelyre a barátság és az együttműködés szellemében más nemzeteket is meghív. Ilyen célok eléréséhez természetesen hosszútávú elkötelezettségre és pénzügyi forrásokra is szükség van. A NASA jelenlegi költségvetése 86 milliárd dollár 5 évre. Az új célok megvalósításához szükséges pénz nagy részét átcsoportosításokkal fogják elérni: a 86 milliárdból 11 milliárdot különítenek el erre a célra. Új forrásokat is fognak keresni: az elnök megkéri a kongresszust, hogy a következő öt évben 1 milliárd dollárral emelje meg a NASA költségvetését. Ám ez csak a kezdet: a további költségvetésről annak függvényében döntenek majd, hogy az űrügynökség milyen eredményeket tud felmutatni. Mit lehet mindehhez hozzátenni? Reméljük, az átcsoportosításokkal nem kell majd lemondanunk nagy reménnyel és sok tudományos haszonnal kecsegtető programokról. Bízzunk benne, hogy az elnök nem csupán a közelgő elnökválasztásra gondolt, amikor ezeket a célokat meghirdette. Fotók: NASA TV Kapcsolódó cikkek:
Megyünk a Holdra!?