Az egykori marsi élet nyomainak keresését megnehezítheti, hogy egyes kutatók szerint kémiai folyamatok fosszíliákkal összetéveszthető struktúrákat hozhatnak létre.
Tanulmányuk szerint a Mars kőzetei számos olyan nem biológiai eredetű üledéket tartalmazhatnak, amelyek nagyon hasonlóak lehetnek azokhoz a maradványokhoz, amelyeket az ősi marsi élet hagyhatott hátra. Ezeknek a hamis fosszíliáknak a megkülönböztetése az esetleges valódiaktól kulcsfontosságú annak eldöntése szempontjából, hogy a mintegy négymilliárd éve feltételezhetően lakható Marson valóban jelen lehetett-e az élet.
A NASA Perseverance roverje az ősi élet nyomait keresi a Marson. (Kép: NASA / JPL-Caltech / MSSS)
Az Edinburgh-i Egyetem és az Oxfordi Egyetem asztrobiológusai áttekintették az összes olyan ismert folyamatot, amelyek az élethez hasonló üledékeket hozhattak létre a Mars kőzeteiben. Több tucat ilyen folyamatot azonosítottak – és hozzátették, hogy sok további, de egyelőre ismeretlen ilyen is létezhet –, amelyek azokra a mikroszkopikus, egyszerű életformákra hasonlító struktúrákat hozhatnak létre, amilyenek egykor talán előfordulhattak a Marson. Az élet maradványaira emlékeztető képződmények között voltak, amelyek baktériumsejtekre, míg mások a minden életforma alapjául szolgáló szerves molekulákra hasonlítottak. Mivel az élettelen és élő folyamatok nagyon hasonló mintákat eredményezhetnek, a kutatók hangsúlyozzák az interdiszciplináris vizsgálatok fontosságát.
Julie Cosmidis (Oxfordi Egyetem), a tanulmány egyik szerzője hozzátette, hogy a sok esetekben a földi kőzetekben, sőt a Marsról származó meteoritokban megfigyelt objektumokat fosszilis baktériumokként írták le, az alaposabb vizsgálat azonban kiderítette ezek nem biológiai eredetét. Tanulmányuk célja, hogy a jövőben a marsi élet nyomait kutató szakemberek elkerüljék az efféle tévedéseket.
Kémiai reakciók során létrejött, fosszíliákra hasonlító üledékek. (Kép: Julie Cosmidis)
A cikk másik szerzője, Sean McMahon (Edinburgh-i Egyetem) rámutat arra, hogy a Marson dolgozó roverek valamikor bizonyára találnak fosszíliáknak látszó mintákat, ezért döntő jelentőségű, hogy ezeket meg tudják különböztetni aszerint, hogy élő vagy élettelen eredetűek lehetnek. A fosszíliák minden típusa esetében legalább egy olyan nem biológiai folyamat azonosítható, amelyik hasonló struktúrát képes létrehozni.
A kutatók vizsgálataik eredményéről a Journal of the Geological Society című folyóiratban számoltak be.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Mars védelmében
Tesztvezetés a Marson
Bolygóvédelem és Föld-védelem
Szerves vegyületek és metán a Marson
Iráni műhold indult
Hamis fosszilis életnyomok bonyolíthatják a keresést a Marson (University of Edinburgh)