A NASA a Didymos kisbolygóhoz küldendő űrszondájának startját 2021 végre vagy 2022 elejére halasztja.
Az idei év várható fontos űrvonatkozású történéseit beharangozó január eleji cikkünkben még azt írtuk, hogy a DART (Double Asteroid Redirection Test) júliusban indul egy Falcon-9 rakétával, hogy 2022-ben becsapódjon a Didymos kisbolygó apró holdjába (Dimorphos). Ez lesz az emberiség első kisbolygó-eltérítési kísérlete, az eredményét néhány évvel később az európai Hera űrszonda figyelheti majd meg.
Fantáziakép a NASA DART űrszondájáról a Didymos–Dimorphos kettős kisbolygónál. (Kép: NASA / Johns Hopkins APL / Steve Gribben)
A friss hírek szerint a DART elsődleges indítási ablaka, amely idén július 21. és augusztus 24. között tenné lehetővé a startot, túl korai, mivel az űrszonda előkészületei nem haladnak a megfelelő ütemben. A tartalék indítási lehetőség idén év vége felé, november 24-én kezdődik és 2022. február 15-ig tart. A döntés azután született, hogy a NASA tudományos küldetéseiért felelős igazgatóságának (Science Mission Directorate, SMD) szakértői áttekintették a projekt jelenlegi állását. Két fontos berendezéssel, a DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera for Optical-navigation) és a ROSA (Roll-Out Solar Arrays) nevűekkel adódtak technikai problémák. Az előbbi a navigációs kamera, az utóbbi az energiatermelő napelemtáblákat jelenti. A DRACO-t meg kell erősíteni, hogy az indításkor fellépő rázkódásokat biztosan elviselje, a napelemekhez szükséges alkatrészek beszállítói láncában pedig – részben a koronavírus-járvány következtében – késések gyülemlettek fel.
Az indítás elhalasztása nem változtat azon a tényen, hogy az űrszonda 2022 októberében érkezne a Didymos közelébe. A DART a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról indul majd útnak a SpaceX hordozórakétájával. A küldetés célpontja a (65803) Didymos és kísérője, a 2020-ban hivatalos nevet kapott Dimorphos lesz. A Didymos mérete kb. 775 m-es, holdja 165 m-es. A kísérlet egy új bolygóvédelmi módszer első gyakorlati tesztje lenne. Hiszen eddig még senki nem próbált meg eltéríteni egy kis égitestet, aminek akkor volna igazán jelentősége, ha az belátható időn belül a beavatkozás híján a Földnek ütközne. Ezért a Dimorphosba nagy sebességgel belecsapódó űreszköz pályamódosító hatását vizsgálják majd. Magát a becsapódást a közelből figyeli és fényképezi a LICIACube (Light Italian Cubesat for Imaging of Asteroid) olasz gyártmányú CubeSat, amely néhány nappal előbb válik le a DART-ról.
Az Európai Űrügynökség (ESA) ugyancsak részese a hosszabb távú projektnek, a 2023-ban vagy 2024-ben induló Hera űrszondája a startja után két évvel felkeresi majd a Didymos–Dimorphos rendszert és tüzetesen megvizsgálja, mit talál ott a DART becsapódása után. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Mi várható 2021-ben? (3. rész)
Didymos és Dimorphos
Halad a Hera tervezése
Küldene műholdat egy aszteroidához?
A NASA később indítja a DART szondát (Space.com)