A Mars Reconnaissance Orbiter legfrissebb nagyfelbontású felvételein a Viking-1 és -2, valamint a Spirit leszállóhelye látható.
Az Arizonai Egyetem kutatói, a HiRISE kamera üzemeltetői a felszínről már jól ismert tájakat vizsgálhatnak részletesen – ezúttal felülről, Mars körüli pályáról. A legújabb amerikai szonda, a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) sorra szállítja az érdekes felvételeket, amelyeket – mint nemrég mi is megírtuk – az interneten is közzétesznek. Ezek közül mutatunk be kedvcsinálónak négyet. (A többi a lent megadott honlapon tekinthető meg.)
A Viking-1 leszálló egysége 1976. július 20-án landolt a vörös bolygón. A mostani, több mint 30 év elteltével készült felvételeken a szonda (fenti kép), a különvált hővédő pajzs és a borítás is kivehető. A legmeglepőbb, hogy még az ejtőernyő nyomát is felismerni vélik. Az ezen a képen látható leszálló egység mintegy 3 méteres átmérőjű, s a helyszín azonosításához felhasználták a Viking-1 adataiból annak idején készített felszínmodellt is. A kép november 22-én készült.
A Viking-2 (1976. szeptember 3.) leszállóhelye különösen érdekes a NASA számára, mivel a legjobban hasonlít a jövő nyáron induló Phoenix szonda célterületeihez. A november 21-i felvételt – a többivel együtt – arra használják, hogy a felszíni alakzatok pontos ismeretében meg tudják ítélni a HiRISE kamera tejesítményét, a Mars körüli pályáról még kivehető felszíni alakzatok méretét. Ez az információ a későbbi leszállóhelyek kijelölésekor lesz hasznos.
Az Opprtunity marsjáró korábbi lefényképezése után ikerpárja, a Spirit is sorra került. A kép eredetijén a betűkkel jelölt részletek kinagyítva is letölthetők. A november 22-én készített felvételen bejelölt helyek: (a) ejtőernyő, (b) leszálló egység, (c) a hővédő pajzs maradványai és (d) a marsjáró jelenlegi állomáshelye. Ez utóbbi egy részletét alább megmutatjuk; felismerhetők a Spirit keréknyomai is.
(Képek: NASA/JPL/University of Arizona)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Nagyfelbontású képek a Marsról
Az MRO nagyfelbontású képeinek „lelőhelye”