Mostantól a Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) felvételeit elérhetővé teszik az interneten.
A Mars körül keringő legújabb amerikai űrszonda nagyfelbontású kamerájának (HiRISE, High Resolution Science Imaging Experiment) képeit az Arizonai Egyetemen működődő központban dolgozzák fel. A tervek szerint a felvételekből hetente egyszer, szerdánként tesznek közzé újabb adagokat.
A tudományos program első két hetében, november 7. óta közel száz felvétel készült. Ezeknek egy része, valamint a pályamagasság csökkentése során korábban, nagyobb felszín feletti magasságból készült felvételekből egy válogatás látható az alább megadott honlapon.
Az MRO képén a Sas-kráter, ahol az Opprtunity leszállt, és ahol a most is működő marsjárművet annak idején a bolygóra juttató leszálló egység pihen (Kép: NASA/JPL/University of Arizona)
Az elkövetkezendő hetekben a HiRISE kamerával célba veszik a Marson levő, ember készítette eszközök közül azokat, amelyeket várhatóan könnyű lesz megtalálni: a Spirit marsjárót, Viking-1 és Viking-2 leszálló egységeit, valamint a Mars Pathfindert.
Eközben az MRO felvételeket készít a jövőbeli szondák tervezett leszállóhelyeinek környékéről is. A Phoenix jövő augusztusban indul, a vörös bolygó sarkvidéki területén, kis mélységben vizsgálja majd a talajt. Az első képek azt sejtetik, hogy a kiszemelt leszállóhelyek nem veszélytelenek, mivel a területet jellemzően sziklák borítják. (Erről a témáról az [origo] tegnapi cikkében részletesen is olvashatnak.)
Az MRO-val kapcsolatos közelmúltbeli jó hír még, hogy sikeresen próbálták ki a szondát, mint a Mars körül keringő rádió-átjátszóállomást. Az legújabb teszt során az Electra nevű berendezést a Spirit marsjáró adatainak továbbítására használták. Az űrszondát tervezői arra is szánták, hogy a jövőbeli felszíni űreszközökről (Phoenix, 2007; Mars Science Laboratory, 2009) származó adatokat a Föld felé továbbítsa. A Mars körüli pályán szolgáló „távközlési műhold” lehetővé teszi, hogy a többi marskutató űreszköz kisebb teljesítményű és energiafogyasztású adókat vigyen magával, több helyet hagyva a tudományos berendezéseknek. (A Spirit és az Opportunity a Mars Global Surveyor, valamint a Mars Odyssey hasonló szolgáltatása révén juttatta a Földre adatainak több mint 96%-át.)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az Opportunity – felülről!
Az MRO elérte végleges pályáját
A Phoenix építése
Kiválasztották a Mars Science Laboratory műszereit
Az MRO nagyfelbontású képeinek „lelőhelye”
Az MRO adatátviteli tesztjéről (SpaceflightNow)