A híres tudományos-fantasztikus írót, kutatót és feltalálót 90 éves korában érte a halál.
A Srí Lankán élő, immár tolószékbe kényszerült Clarke március 19-én hunyt el. Pályafutása során több mint 100 sci-fi könyvet írt, köztük talán a legismertebb az 1968-ban keletkezett 2001: Űrodisszeia. Neki tulajdonítják a geostacionárius pályára helyezett távközlési mesterséges holdak ötletét is, amit már 1945-ben publikált. (Ezért 1994-ben Nobel-békedíjra is jelölték.)
Clarke az angliai Mineheadben született 1917-ben. A Brit Bolygóközi Társasághoz (British Interplanetary Society) 1930-ban csatlakozott, majd később két cikluson át is a szervezet elnöke lett. A II. világháború idején a brit légierő kötelékében radarfejlesztéssel foglalkozott. Később matematikából és fizikából szerzett diplomát a londoni King's College-ban. 1956 óta élt választott hazájában, Srí Lankán. Arcképe bélyegen is megjelent, nevét kisbolygó viseli a Naprendszerben.
Az amerikai tévénézők számára ő közvetítette az Apollo-11, -12 és -15 indítását, valamint számos nagyhatású televíziós programot készített. Clarke volt a tudományos gondolkodásmód és a világűr kutatásának egyik legnagyobb 20. századi népszerűsítője.
(Fotó: AP)
Kilencvenedik születésnapján, 2007-ben három kívánságot fogalmazott meg: a tiszta energiaforrások elterjedését a világon, tartós békét Srí Lankán, és a földönkívüli élőlényekre utaló bizonyíték felfedezését.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
85 éve született Arthur C. Clarke
Clarke halálhíre (Space.com)
Sir Arthur Charles Clarke (wikipedia.hu)