A Starship nyolcadik integrált tesztrepülése lényegében ugyanúgy végződött, mint a januári hetedik.
A start magyar idő szerint március 7-én 0:30-kor történt (helyben még 6-án 18:30-kor). A szuborbitális repülés célja lényegében ugyanaz volt, mint januárban, a hetedik alkalommal. A Starship fedélzetén a következő generációs Starlink műholdak négy szimulátorát helyezték el, hogy azokat a Föld körül kibocsáthassák. Kezdetben minden rendben zajlott, de végül a kísérletnek nem csak a célja, de a végeredménye is hasonló lett ahhoz, mint legutóbb...
A Starship/Super Heavy nyolcadik indítása a Mexikói-öböl partjáról, a texasi Boca Chica melletti bázisról. (Kép: SpaceX)
A kezdeti felemelkedés, majd a Super Heavy fokozat leválása és irányított visszatérése a startállásba a terveknek megfelelően történt. Ezzel tavaly október óta négyből három próbálkozás alkalmával sikerült épségben visszahozni a rendszer első fokozatát, ami figyelemre méltó eredmény.
A Super Heavy fokozat visszatérése a startállásba, ahol most is a mechanikus karok rögzítették. (Kép: SpaceX)
Ugyanakkor mintegy 8 perccel a felemelkedés után a Starship hat Raptor hajtóműve közül négy gyors egymásutánban leállt. A járműről a pörögve zuhanás közben is érkezett a videós közvetítés. A Starship fölötti ellenőrzés elvesztése után nem sokkal a kapcsolat is megszakadt. Az utolsó adatok kb. 9 és fél perccel a start után érkeztek. Még néhány perc elteltével a Starship felrobbant, amint azt a Karib-térségben tartózkodó megfigyelők is megerősítették, a Dominikai Köztársaságtól a Bahamákon át egészen Floridáig. A lehulló törmelék mennyisége és az érintett terület kiterjedése bizonytalan volt. Mindenesetre az Egyesült Államok Szövetségi Repülésügyi Hatósága (Federal Aviation Administration, FAA) – a januári esethez hasonlóan – intézkedett a potenciálisan érintett légi járatok eltereléséről, illetve a térség repülőtereinek ideiglenes lezárásáról.
Az FAA közleményében felszólította a SpaceX-et, hogy végezzenek tüzetes vizsgálatot a Starship újbóli elvesztésével kapcsolatban. Természetesen az ilyen vizsgálatok minden hasonló incidens után megindulnak, már csak azért is, hogy kiderüljön, milyen további módosításokra van szükség a fejlesztés során a hasonló hibák elkerülése érdekében. A Starship zsinórban második meghibásodása mindenesetre jelentős megtorpanást jelent a SpaceX fejlesztésében. Pedig a Starshipre számítanak a cég nagyobb, következő generációs Starlink műholdjainak felbocsátásához, és a NASA Artemis holdkutatási programjában is kritikus szerepet játszik majd. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Starship: részben siker, részben nem
Starship: újabb tesztrepülés
Starship: látványos siker
Egymás után másodszor semmisült meg a Starship (Space news)