A Vénuszhoz indították, de a Föld körüli pályán ragadt. Bő fél évszázad után többé már nem lehet riogatni az egykori szovjet űreszköz visszatérésével.
A sikertelen szovjet Vénusz-leszállóegység hosszú űrutazása május 10-én magyar idő szerint 8:24-kor véget ért. A Kozmosz-482 történetéről és sorsáról korábbi cikkeinkben (ld. a lap alján) már részletesen beszámoltunk. Legutóbb, egy héttel ezelőtt már elég pontos előrejelzéseket lehetett olvasni arról, hogy mikor csökken le annyira a pályamagassága, hogy belépjen a Föld légkörébe. Egy-két nappal az esemény előtt a hazai sajtó is felkapta a hírt, hiszen az előrejelzések alapján az sem volt kizárt, hogy akár Magyarország területére zuhan a Kozmosz-482. Az űreszköz különlegessége az volt, hogy eredetileg a Vénusz sűrű légkörén keresztül történő leszállásra tervezték, így szinte biztos volt, hogy jórészt egyben eljut a Föld felszínéig is.
A Kozmosz-428 lezuhanási időpontjának becslése az utolsó napokban egyre javult. A vízszintes tengelyről a becslés készítésének ideje, a függőlegesről a lezuhanás időpontjára kapott tartomány olvasható le. (Kép: EU Space Surveillance and Tracking)
Szerencsére – ahogy valószínűségi alapon várható volt – nem hogy hazánktól, de más lakott területektől is távol, az Indiai-óceánon, Indonézia közelében, Jakartától nyugatra történt az esemény. Legalábbis az orosz Roszkoszmosz űrügynökség jelentése szerint ez volt a helyszín, de mivel megfigyelőktől távoli helyről van szó, az információ nem feltétlenül pontos. A tengerbe zuhanó Kozmosz-482 a jelek szerint mindenesetre senkit nem veszélyeztetett. A május 4-én megjelent cikkünkben megfogalmazott jóslat, miszerint a tényleges lezuhanás a perigeum környékén kezdődik és a visszatérő űreszköz akár az egyenlítőt is megközelítheti, a jelek szerint bevált.
A Kozmosz-482 1972-ben indult a Föld pokolian forró testvérbolygója, a Vénusz felé, de a rakétájával adódó probléma miatt végül nem űrszonda lett belőle, hanem a Föld körül elnyúlt ellipszispályán keringő műhold. A következő 53 évre volt szükség ahhoz, hogy a légellenállás lassan, de biztosan csökkentse pályamagasságát. Ennek a folyamatnak a végkifejlete volt a tegnapi lezuhanás.
A legtöbb hasonló nagy űrszemét – például elöregedett műhold vagy elhasznált rakétafokozat – felizzik, szétesik és jórészt megsemmisül a légkörben. Csak kivételes esetben jutnak el törmelékdarabok a felszínig. Mivel bolygónk mintegy kétharmadát óceán borítja, és a szárazföldi területek is többnyire lakatlanok, így szerencsére kicsi – bár nem nulla – a valószínűsége, hogy egy ilyen incidens károkozással járjon. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Lezuhanhat egy Venyera
MEGFEJTÉS: Lezuhanó űrszemét
Kozmosz-482: kibontott ejtőernyővel jön?
A Kozmosz-482 lezuhanása (Space.com)