Ezt maga Putyin orosz elnök ígérte, amikor kedden meglátogatta az épülő új távol-keleti űrrepülőteret.
A Vosztocsnij (magyarul: keleti) űrrepülőtér megépítésébe Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint 2011 óta már több mint 100 milliárd rubelt (kb. 2,3 milliárd amerikai dollárt) fektettek, jövőre pedig rendelkezésre fog állni további 50 milliárd rubel. Az új bázis létesítését stratégiai fontosságú kérdésnek tekintik. Nem csak azért, mert innen indulhatnak majd 2020 után az orosz űrhajósok a Hold és a Mars felé – feltéve, ha ezek a tervek megvalósulnak –, hanem mert az Amur vidékén épülő központtal Oroszország függetlenedhet a Kazahsztán területén található bajkonuri űrrepülőtértől, ahonnan jelenleg például az emberes űrhajókon túl a katonai műholdjaik egy részét is indítják. Az oroszok évente 115 millió dollár bérleti díjat fizetnek Kazahsztánnak a még a szovjet időkben létesített Bajkonur használatáért.
Putyint mostani látogatására elkísérte Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes, aki az orosz kormányban az űripar irányításáért felelős. Vosztocsnij építői 30-55 napos késést halmoztak fel a tervezett ütemhez képest, pedig Putyin szerint jövőre végre kell hajtani az első indítást. A munkálatok felgyorsítása érdekében meg fogják kettőzni a mintegy 6000 fős munkáslétszámot. Ami pedig az irányítást illeti, a szigor és a határidők tartása érdekében maga Rogozin veszi át a vezetést Vosztocsnij építésénél, az eddigi „főnök”, az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) vezetője, Oleg Osztapenko helyett. Az új vezetés minden bizonnyal megdolgoztatja az építésben részt vevő munkásokat. Rogozin februári látogatásakor kamerákat szereltetett fel a munkaterületen, hogy a lógósok tudjanak róla: személyesen figyeli őket...
Osztapenko, Putyin és Rogozin (balról jobbra) Vosztocsnij építkezésén, szeptember 2-án. (Kép: Alekszej Druzsinyin / RIA Novosztyi)
Vosztocsnij építésének első szakasza, a földmérési munkák 2010-ben befejeződtek. Az utána megkezdett építkezés nyomán mostanra a Szojuz-2 és Angara hordozórakéták startállásai már közel vannak a végleges állapotukhoz. Az utolsó nagy fázis, a majdan fejlesztendő orosz nehézrakéta kiszolgáló építményeinek felhúzása 2016-2018 között várható. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Új orosz űrrepülőtér 2018-ra
Jövőre kezdik építeni az új orosz űrrepülőteret
Orosz űrstratégia 2030-ig
Folytatódó bajkonuri feszültség
Ígéret Putyintól
Bemutatkozott a Szojuz-2.1v
Bemutatkozott az Angara
Putyin pénzt ígért az új űrrepülőtér befejezéséhez (Moscow Times)