Idén is bárki meglátogathatja Európa legnagyobb űrtechnológiai létesítményét. Legalábbis aki október 2-án éppen Hollandiában jár, csupán regisztrálnia kell.
Az ESA ESTEC Űrközpontjának főbejárata, amelyen keresztül október 2-án beözönlenek majd a látogatók. A háttérben a görög és az olasz zászló között jól látható hazánk lobogója is! (Kép: ESA / G. Porter)
Október 2-án, vasárnap ismét megnyílnak a nagyközönség előtt az ESA „technikai szívének”, az ESTEC űrközpontnak a kapui. A nyílt napot a hollandiai „Tudományok hétvégéje” rendezvénysorozat és az ENSZ Világűrhét keretében tartják meg. Számunkra a mostani rendezvény különlegessége, hogy ez az első ilyen alkalom hazánk ESA-csatlakozása óta. A magyar látogatók tehát a 22 tagország között hazánk zászlaját is láthatják a Központ területén.
Tavaly is október első vasárnapján rendezték meg az ESTEC nyílt napját, akkor 8865 érdeklődő volt kíváncsi a létesítményre és a programokra. (Kép: ESA / G. Porter CC BY-SA 3.0 IGO)
A részvétel ingyenes, de kötelező a regisztráció (lásd a lenti linket). Ennek részben biztonsági oka van (az ESTEC-be egyébként sem könnyű bejutni), de amiatt is fontos a mielőbbi regisztráció, mert csak korlátozott számú látogatót tudnak fogadni. Az odajutásról természetesen mindenkinek magának kell gondoskodnia. Magáról az ESTEC-ről a tavalyi nyílt napról hírt adó cikkünkben már írtunk, részletesebb adatok (angolul) az ESA honlapján, a lenti linken érhetők el.
A 2015-ös nyílt napon az ESA négy űrhajósa, Jean-Jacques Favier, André Kuipers, Michel Tognini és Claudie Haigneré is fogadta a látogatókat és előadásokat tartott. (Kép: ESA / G. Porter CC BY-SA 3.0 IGO)
Még a bejáraton kívül az ESA óriás távérzékelő műholdja, az 1991-ben indított Envisat eredeti méretű makettje fogadja a látogatókat. Odabent űrhajósokkal, űrkutató szakemberekkel, a küldetések irányítóival találkozhatnak, speciális kiállításokat és további űr-hardvereket tekinthetnek meg. Az idei rendezvény központi témája „az élet lélegzete”. A cím az úton lévő Mars Expressre és a szonda fő feladatára, a Mars légkörében nyomokban előforduló gázok keresésére próbál utalni. Nemcsak a Mars, hanem a Föld is szerepet kap a programban, a látogatók találkozhatnak a készülő Sentinel–5P műholddal, amelyik a Föld légkörét fogja minden eddiginél részletesebben vizsgálni.
A tavalyi nyílt napon a látogatók bejutottak az elsősorban az emberes űrrepülés és a súlytalansági kutatások fellegvárába, az ESTEC Erasmus épületébe, ahol több más űreszközön kívül az ISS európai Columbus modulja életnagyságú makettjét láthatták. (Kép: ESA / G. Porter CC BY-SA 3.0 IGO) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Nyílt nap az ESTEC-ben
Nyílt nap az ESTEC-ben október 2-án (ESA)
Itt lehet regisztrálni az ESTEC 2016-os nyílt napjára
Az ESTEC honlapja, elérhető virtuális látogatással, bemutató kiadvánnyal
A „Tudományok hétvégéje” (hollandul)