Az egész világon gyorsan nő a fóliasátrakban történő növénytermesztés. Különösen gyors és feltűnő a változás Kínában.
A fóliasátrak alkalmazása a növénytermesztésben néhány évtizedes múltra tekinthet vissza, mivel a múlt század második felében váltak elérhetővé a szükséges szélességű polietilén fóliák. Azóta a fejlődés rohamléptekkel halad, a közelmúltban a Nature Food folyóiratban publikált tanulmány szerzői műholdas adatok elemzése alapján megállapították, hogy napjainkban a világon a fóliasátrakkal borított termőterület meghaladja a 13 ezer négyzetkilométert, míg négy évtizeddel ezelőtt mindössze 300 négyzetkilométert borítottak fóliasátrak.
A legnagyobb tempójú fejlődést Kínában mutatták ki, jelenleg ott található a világ fóliasátrainak 60%-a. A sátrak szerte az országban, számos tartományban és különböző éghajlatú területeken megtalálhatók, előfordulásuk a Kínai-alföldön (Észak-kínai-síkságon) a leggyakoribb. Ezen az ország északkeleti részén, a Sárga-tengertől és a Pohaj-tengertől (Pohaj-öböltől) nyugatra elterülő, mintegy 400 000 km2 területű alluviális (folyóközi üledékkel feltöltött) síkságon, Santung tartományban, Vejfang (Weifang) környékén található a világ legnagyobb, több mint 820 km2 területű fóliasátor-együttese.
A NASA Landsat–5 műholdja TM (Thematic Mapper) detektorának 1987. május 7-én készített felvétele Vejfang környékéről. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
A NASA Landsat–8 műholdja OLI (Operational Land Imager) detektorának 2024. május 20-án készített felvétele az előzővel azonos területről. Az átlátszatlan vagy áttetsző fólia a világűrből fehérnek látszik, a szabad mezőgazdasági művelés alatt álló területek zöldes vagy barnás árnyalatúak. A városok a háztetők színétől függően halványkéknek vagy rózsaszínűnek látszanak. (Kép: NASA Earth Observatory, Lauren Dauphin; Landsat adatok: U.S. Geological Survey)
Az első két képen jól érzékelhető az elmúlt közel négy évtized rohamos fejlődése. Kínának ezen a részén a gyümölcsöket és a zöldséget jellemzően fóliasátrak alatt termesztik, a szabadföldi termesztési szezonon kívül innen látják el az egész országot uborkával, padlizsánnal és paradicsommal. Egyre nagyobb mennyiségben termesztenek a fóliasátrak alatt értékesebb gyümölcsöket is, málnát, szőlőt, kivit és kaktuszgyümölcsöt. A gazdák általában nem üvegházakat, hanem fóliasátrakat használnak, mert ez hatékony és viszonylag olcsó módja a terméshozam növelésének. Segítségükkel meghosszabbítható a tenyészidő, és szabályozható a hőmérséklet. További előrelépést jelentett az új technológiák elterjedése, a csepegtetéses öntőzés, a mesterséges talaj használata és a hidropóniás termesztés. A termelés növekedését segítette a fokozódó hazai igény. A Koppenhágai Egyetem kutatói megállapították, hogy Kínában a paradicsom és a különböző uborkafajták termelése 1990 és 2020 között a hatszorosára nőtt, miközben az export mennyisége nagyjából változatlan maradt.
A fenti, 2024. évi felvétel két kinagyított részlete a felső képen megjelölt területről
A kutatók nagyfelbontású űrfelvételek segítségével elemezték a világ üvegházhelyzetét. A Planet Labs és a Copernicus Sentinel–2 műholdak adatait felhasználva feltérképezték a 2019. évi helyzetet, míg a hosszú távú változások kimutatásához a Landsat sorozat 1970-es évek óta rendelkezésre álló felvételeit használták. Utóbbiak segítségével állapították meg, mikor jelentek meg a világ jelenleg 65 legnagyobb fóliasátras területén az első melegházak. Öt ország legnagyobb fóliasátras területein részletesen követték az 1985 és 2021 között bekövetkezett változásokat, ezek a területek a következők: Vejfang (Kína), Almeria (Spanyolország), Bari (Olaszország), Antalya (Törökország) és Chapala (Mexikó).
Eredményeik szerint a fóliasátorral borított területek növekedése az egész világon jellemző, de Kínában a legszembeötlőbb a változás. A kutatók 119 országban térképezték fel a fóliasátrakat, és megállapították, hogy Spanyolországban található a világ fóliasátor-területének 5,6%-a, de jelentős Olaszország (4,1%), Mexikó (3,3%), Törökország (2,4%), Marokkó (2,3%), Dél-Korea (1,8%), Japán (1,7%), Hollandia (1,4%) és Franciaország (1,3%) részesedése is. Emellett 22 afrikai ország fóliasátrait is feltérképezték, amelyekben főként zöldséget és vágott virágot termesztenek. Munkájuk eredménye a valaha elkészült legrészletesebb térkép a világ fóliasátor-helyzetéről, egyben az első ilyen összeállítás, amelyik nem helyszíni felvételezés, hanem műholdas megfigyelések alapján készült.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Európa gyümölcsöskertje
Fóliasátrak az űrből
Szaporodó fóliasátrak Kínában (NASA EO)